Bajok, amiket hányinger jelez
A hányinger az a meglehetősen kellemetlen érzés, mely a hányást előzi meg - igaz, gyakran anélkül is érezhetjük, hogy valóban kísérné azt hányás. A hányingert egyéb tünetek is kísérhetik, mint a szédülés, a kellemetlen szájíz, az izzadás, a fejfájás vagy a gyengeségérzet. Sokszor pontosan tudjuk, hogy milyen állapot vagy betegség okozza a hányingert, gyakran azonban ezt nehéz pontosan meghatározni. Lássuk a leggyakoribb okokat, amiért hányingerünk lehet!
Ételmérgezés, vagy stressz?
A várandósság egyik legjellegzetesebb korai tünete a hányinger, illetve a hányás. Bár általában reggeli hányingerként emlegetik, valójában egész nap tarthat. A British Medical Journal szerint a várandósok 70-85 százaléka megtapasztalhat hányingert az első trimeszterben.
Természetes módszerek a hányinger ellen
Az egyik legnépszerűbb hányingert csökkentő gyógynövény a gyömbér . Ezt a fűszerként is használt növényt évezredek óta javasolják gyomorbántalmakra és hányingerre.
Egy 2005-ös olasz kutatás szerint a gyömbér sokkal hatékonyabb volt a reggeli rosszullétek kezelésében, mint a placebó. Svájci tudósok szerint a gyömbér legalább annyit segített a tengeribetegségben, mint a gyógyszerek; brit kutatók pedig kiderítették, hogy bár a nőgyógyászati műtétek után a betegek 41 százalékánál alakult ki hányinger, de gyömbér szedése után a tünetek csak a felüknél jelentkeztek. A B6-vitaminnak szintén hányingert csökkentő hatásokat tulajdonítanak. Egy thaiföldi kutatás szerint napi 30 mg B6-vitamin jobban enyhítette a hányingert a vizsgálatban részt vevő 342 várandós nőnél, mint a placebó. Szintén régóta használják a gyomorbántalmak és a hányinger ellen a borsmentateát vagy -olajat. Egy 1997-es brit kutatás bizonyította is ennek hatékonyságát, többek között a műtéteket követő hányingernél, ráadásul komolyabb mellékhatások nélkül.
Annak, aki krónikus hányingertől szenved , vagy akinél az idegesség hányingert is okoz, az étrend megváltoztatása javíthat a tüneteken. Együnk egyszerű, keményítőben gazdag, sós ételeket, például puffasztott rizst vagy kekszet, ezek ugyanis felszívják a termelődő gyomorsavat. Együnk többször kevesebbet, kerüljük a nehéz, zsíros ételeket.