Minden hatodik mellrák-túlélőnél kiújulhat a betegség, vagyis a korábban egészséges mellben is kialakulhat a daganat. A Columbia University Medical Center kutatói szerint több tízezer beteget meg lehet majd menteni, ha az állatkísérletek során hatékonynak bizonyult, mérsékelt sugárterápia embereknél is működik.
A kutatók állítása szerint a betegség kiújulásának esélye radikálisan csökkenthető, ha a sugárterápia során nemcsak azt a mellet kezelik, melyben megtalálták a daganatot, hanem a másik, egészségeset is. A terápiás módszer egereknél igen hatékonynak bizonyult.
"Az elmúlt évtizedben jelentős előrelépés történt az emlődaganatok kezelésében, és ma már a betegek 77 százaléka 15 évvel is túléli a rákot" - mondta dr. David J. Brenner, a kutatás vezető szerzője. "Sajnos, a túlélőknél jóval nagyobb az esélye annak, hogy kiújul a betegség, és a másik mellben is daganat alakul ki, mint az azonos életkorú, egészséges nőknél. Bizonyos gyógyszerekkel ugyan csökkenteni lehet a rizikót, de még így is minden ötödik beteg úgy dönt, hogy megelőzésként eltávolíttatja a másik mellét. Az új módszerrel meg lehetne előzni ezt a beavatkozást."
A megelőző sugárterápia ( prophylactic mammary irradiation - PMI) egy korábbi kutatási eredményen alapul. Dr. Brenner és csapata úgy találta, hogy a sugárterápia nemcsak azokat a premalignáns sejteket pusztította el, amelyek az elsődleges daganat közvetlen közelében voltak, hanem a távolabbiakat is.
A szakember szerint kulcsfontosságú megtalálni azt a sugárdózist, amely a daganatmegelőző állapotban lévő sejteket elpusztítja, de nem hoz létre új daganatos sejteket.
Dr. Brenner és csapata most a klinikai kísérletek elindításán dolgozik. Egy következő lépésnek pedig azt tartják, hogy ez a módszer hatékony lehet-e a BRCA1 vagy BRCA2 gének mutációjával összefüggő mellrákos eseteknél is.
"Ha a megelőző sugárterápia embereknél is hatékonynak bizonyul, akkor közel 100 000 amerikai mellrákos esetet lehet megelőzni" - tette hozzá dr. Brenner.
A kutatás eredményeiről a című szaklapban számoltak be.