Legyőzhetővé válhat az egyik legagresszívabb daganat

Az agydaganat egy igen agresszív, és ezidáig rendkívül nehezen kezelhető változata ellen is új gyógymód érkezhet, egy orvosi kutatás eredményének köszönhetően.

Az agydaganatok egyik legveszélyesebb, rendkívül agresszív fajtája a glioblasztóma multiforme. A központi idegrendszerből fejlődésnek induló daganattípus 5 éves túlélési aránya igen alacsony, nagyrészt amiatt, mert nagyon gyorsan kifejlődik, és kevés igazán hatékony terápia áll az orvosok rendelkezésére a megfékezéséhez. Egy frissen publikált tanulmány eredményei azonban új kezelési módok kifejlesztéséhez járulhatnak hozzá.

Rájöttek, hogyan rejtőzhetnek el a daganatsejtek

Kezelését az is megnehezíti, hogy ez a daganattípus láthatatlanná tud válni a szervezet immunsejtjei számára, amelyek így nem képesek hatékonyan fellépni ellene, és meggátolni a szaporodását. Az újabb, több mint 100 páciens adatait felhasználó kutatás eredménye szerint egy, a szervezetben termelődő anyag segít elrejteni a daganatsejteket az elpusztításukra törekvő immunsejtek elől.

agydaganat, daganat
A súlyos agydaganatot eddig nagyon nehezen kezelték. Fotó: Getty Images

„Arra az eredményre jutottunk, hogy a glioblasztóma sejtek a páciens immunrendszerével együttműködve állítanak elő egy kinolin nevű vegyületet. Ez az anyag gátolja a környező immunsejtek hatékony működését, és megakadályozza, hogy megtámadják a daganatot” - mondta el Dr. Prakash Chinnaiyan, a kutatás egyik vezetője. A kutatók egereken végzett kísérletekkel is igazolták, hogy a beazonosított vegyület segíti a rejtőzésben a daganatsejteket. A Nature Communications-ben megjelent kutatási eredmények szerinte új kezelések előtt nyithatnak utat a közeljövőben.

Bár léteznek olyan immunterápiás gyógyszerek, amelyek sikeresen aktiválják a páciens immunsejtjeit bizonyos rákos megbetegedések ellen, egyik sem működött a glioblasztóma daganatok esetében. Jelenleg pedig nem állnak rendelkezésre olyan gyógyszerek, amelyek megállítanák a kinolin termelését. A kutatók következő célkitűzése egy ilyen készítmény létrehozása, illetve azt is megvizsgálják, hogy ennek a vegyületnek milyen szerepe lehet például az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór kialakulásában.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra