Csontfájdalmakkal jellemzően háziorvoshoz és reumatológushoz fordulnak először a betegek, ám fontos mielőbb kivizsgálni, hogy nem daganatos betegség áll-e a háttérben – hívja fel a figyelmet a rakgyogyitas.hu.
Fontos a gyors diagnózis
A gerinccsigolya rendkívül fájdalmas összeroppanása, esés nélküli, spontán kar- vagy lábtörés is lehet az első jele a csontvelőben kialakuló, a csontokat meggyengítő plazmasejtes daganatnak, a myeloma multiplexnek – húzza alá a Gyógyulj Velünk Egyesület. A hematológiai centrumokban kezelt myeloma multiplex ritkán gyógyítható meg, de gyors diagnózissal, az utóbbi években megjelent korszerű terápiás lehetőségek mielőbbi alkalmazásával, illetve őssejtátültetéssel akár évtizedes távlatban is kordában tartható a betegség, jó életminőség érhető el.
A csontvelőből kiinduló plazmasejtes daganat meggyengíti a csontszövetet, emiatt töréseket okozhat és vérszegénységet, valamint fokozott fertőzésveszélyt válthat ki. A daganatsejtek által termelt kóros fehérjék és a csontokból felszabaduló kalcium emellett az érintetteknél veseelégtelenséghez is vezethet.
Ki kell zárni, hogy nem daganat-e
"Tapasztalataink szerint átlagosan mintegy fél év telik el, mire a különböző fájdalomcsillapító vagy reumatológiai kezelésekre nem enyhülő panaszok nyomán fény derül a myeloma multiplexre" – mondta el a portálnak Mikala Gábor hematológus. A Dél-pesti Centrumkórház főorvosa hozzátette: mivel a myeloma multiplexnek számos altípusa létezik, fontos, hogy a betegeknél a daganatsejtek genetikai vizsgálatával megállapítsák, mennyire agresszív a betegségük és mielőbb megkapják az első kezeléseket. Ez ugyanis alapvetően meghatározza a betegek hosszú távú kilátásait.
A Gyógyulj Velünk Egyesület a Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet, valamint a Szegedi Tudományegyetem Hematológiai Centrumának részvételével riportfilmeket forgatott, amelyekben tapasztalt hematológusok hiteles információkat, myeloma multiplex betegséggel hosszú ideje élő pácienseik pedig reményt adnak a daganatos betegségben érintett családok számára. A kisfilmek ide kattintva érhetők el.
A rakgyogyitas.hu portálon olvasható a cikk folytatása, amiből egyebek mellett az is kiderül, milyen új kezelési lehetőségek segítik a betegek hosszú távú életkilátásait.