A San Diegoban található California Egyetem Moores Rákközpontjának kutatócsoportja jelentette, hogy a krónikus myeloid leukémiában (CLL) szenvedő betegekben, akiket génterápiás protokollal kezeltek, megindult az antitestek termelődése, melyek megtámadták a saját leukémiás sejtjeiket.
A csapat Dr. Thomas J. Kipps vezetésével egy olyan gént ültetett be hat CLL-es betegbe, mely képes immunválaszt aktiválni. Ez egy UCSD által kifejlesztett protokol. A betegek többségében megindult az antigének termelődése. A laboratóriumi tesztek kimutatták, hogy ezek az antigének más betegek leukémiás sejtjeit is megtámadták.
"A betegek saját leukémiás sejtjeit módosítottuk, majd vakcinaként oltottuk vissza beléjük. Az eredmények reménnyel kecsegtetnek, hogy sikerül betegek immunrendszerét mozgósítani a saját rákos sejtjeik ellen" - mondta Kipps.
A betegekben a leukémiával összefüggő antigénekkel reakcióba lépő antitestek keletkeztek, egy olyan fehérje (ROR1), melyet a leukémiás sejtek termelnek és antitestek termelésére készteti az immunrendszert. Ez az antigén csak a leukémiás sejtek felületén található és érzékelőként funkcionál, mely a Wnt5a atomcsoporthoz kötődik, és a leukémiás sejtek életben maradásához szükséges.
"A Wnt5a atomcsoport kölcsönhatásban van a ROR1-gyel, hogy növelje a leukémiás sejtek túlélését. A ROR1-gyel reakcióba lépő antitestek zavarhatják ezt a túlélési jelzést és célzottan elpusztíthatják a leukémiás sejteket" - állítja Kipps. Mivel a ROR1 antitest csak a leukémiás sejteken található meg, kifejleszthető belőle egy nagyon speciális marker, mellyel nyomon követhető a leukémiás sejtek jelenléte a kezelés után, vagy felismerhetővé teszi a betegséget a korai stádiumban is. A ROR1-et megtámadó antitestek valószínűleg nem pusztítják majd el az egészséges sejteket, a jelenleg használatos antitestekkel ellentétben, melyek miatt súlyos melléhatások jelentkeznek, és gyengül az immunrendszer. A ROR1 antigén megtalálható néhány korai embrionális sejtben is, felnőtt ember sejtjeiben és szöveteiben nem.
STOP