A daganatos betegre így hat a COVID-19

Nem minden daganatos beteg szervezetére jelent ugyanolyan mértékű veszélyt a COVID-19 - állítja egy frissen publikált tanulmány.

Azoknál a betegeknél, akiknél több mint egy éve diagnosztizáltak rákot, és éppen nem részesültek aktív kezelésben, nem nagyobb a súlyos COVID-19 veszélye az egészséges emberekhez viszonyítva - olvasható ki a News Medical oldalán is közzétett, friss tanulmány eredményeiből. 

Nem mindegy, mikor diagnosztizálták a rákot

Számos korábbi tanulmány kimutatta, hogy a rákos betegeknél nagyobb a kockázata a halálozásnak és a kórházi kezelésnek koronavírus-fertőzés esetében. A UTHealth Houston mostani kutatása arra világított rá, hogy, hogy egyáltalán nem mindegy, mikor diagnosztizáltak valakinél rákot, illetve, hogy éppen részesül-e kezelésben.

Azok a betegek vannak nagyobb veszélyben, akiknél nemrég diagnosztizáltak daganatot. Fotó: Getty Images
Azok a betegek vannak nagyobb veszélyben, akiknél nemrég diagnosztizáltak daganatot. Fotó: Getty Images

Az UTHealth Houston nagy amerikai egyetemekkel karöltve több mint 700 kórház és 700 klinika elektronikus egészségügyi feljegyzéseit vetette össze, hogy a rákbetegek és a koronavírus-fertőzés sajátosságait vesse össze. Youngran Kim, a kutatás vezetője szerint a közelmúltban diagnosztizált rákos megbetegedések 17 százalékkal növelték a halálozási kockázatot és 10 százalékkal a kórházi kezelés kockázatát.Hogyha azonban több mint egy évvel korábban diagnosztizálták a betegnél a daganatot, a COVID-19 már nem okozott a betegeknél súlyosabb tüneteket az egészséges emberekhez képest.

A kutatók 271 639 felnőtt beteg adatait elemezték, akiknél 2020. június 1. és 2020. december 31. között diagnosztizáltak COVID-19-et. A betegek közül 18 460-nál legalább egy rákos diagnózist találtak, köztük 10 426 olyat, akiknél a COVID-19 fertőzést megelőző egy éven belül jegyezték fel a rákot. A közelmúltban diagnosztizált daganatok esetében a hematológiai, máj- és tüdőrákos betegeknél jelentkeztek súlyosabb tünetek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra