Azoknál a betegeknél, akiknél több mint egy éve diagnosztizáltak rákot, és éppen nem részesültek aktív kezelésben, nem nagyobb a súlyos COVID-19 veszélye az egészséges emberekhez viszonyítva - olvasható ki a News Medical oldalán is közzétett, friss tanulmány eredményeiből.
Nem mindegy, mikor diagnosztizálták a rákot
Számos korábbi tanulmány kimutatta, hogy a rákos betegeknél nagyobb a kockázata a halálozásnak és a kórházi kezelésnek koronavírus-fertőzés esetében. A UTHealth Houston mostani kutatása arra világított rá, hogy, hogy egyáltalán nem mindegy, mikor diagnosztizáltak valakinél rákot, illetve, hogy éppen részesül-e kezelésben.
Az UTHealth Houston nagy amerikai egyetemekkel karöltve több mint 700 kórház és 700 klinika elektronikus egészségügyi feljegyzéseit vetette össze, hogy a rákbetegek és a koronavírus-fertőzés sajátosságait vesse össze. Youngran Kim, a kutatás vezetője szerint a közelmúltban diagnosztizált rákos megbetegedések 17 százalékkal növelték a halálozási kockázatot és 10 százalékkal a kórházi kezelés kockázatát.Hogyha azonban több mint egy évvel korábban diagnosztizálták a betegnél a daganatot, a COVID-19 már nem okozott a betegeknél súlyosabb tüneteket az egészséges emberekhez képest.
A kutatók 271 639 felnőtt beteg adatait elemezték, akiknél 2020. június 1. és 2020. december 31. között diagnosztizáltak COVID-19-et. A betegek közül 18 460-nál legalább egy rákos diagnózist találtak, köztük 10 426 olyat, akiknél a COVID-19 fertőzést megelőző egy éven belül jegyezték fel a rákot. A közelmúltban diagnosztizált daganatok esetében a hematológiai, máj- és tüdőrákos betegeknél jelentkeztek súlyosabb tünetek.