A nemrég még leukémiával kezelt 21 éves japán úszónő a vegyesváltó után a 4x100 méteres gyorsváltóval is ott lehet az idén nyárra halasztott tokiói olimpián . Kevés szebb, a sporthoz kötődő történetet hallhattunk mostanság az övénél.
"Visszatérek"
Ikee 2019 februárjában egy ausztráliai edzőtáborozás során rosszul érezte magát, ezért korábban hazautazott, hogy kivizsgálják. Akkor derült ki, hogy leukémiás . A hatszoros Ázsia-bajnok a tavaly nyárra tervezett, de a koronavírus-járvány miatt egy évvel elhalasztott tokiói olimpián több számban is éremesélyesnek számított, mielőtt diagnosztizálták nála a betegséget. "Leukémiás vagyok, de le tudom győzni. Mostantól csak a gyógyulásomra koncentrálok, egy még erősebb Ikee Rikakót fogtok látni. Visszatérek" - számolt be akkoriban a sokkoló hírről saját Twitter csatornáján a sportoló.
Tehetsége hamar kiderült
Ikee 3 évesen kezdett úszni, és 5 évesen már mind a négy úszásnemben ügyesen tempózott. 14 évesen számos iskolai rekordot megdöntött, 16 évesen pedig ő volt az a japán úszó, aki a legtöbb (7) versenyszámban indult a riói olimpián. Legjobban a 100 méteres pillangóúszásban teljesített, ahol kétszer is megdöntötte a nemzeti csúcsot, a döntőben ezzel a hatodik helyen zárt. Az igazi nagy dobása a 2018-as ázsiai játékokon volt, ahol hat aranyérmet szerzett, és mellé még két ezüstöt is bezsebelt. Ő az első nő, aki teljesítményével a Játékok legértékesebb sportolója különdíjat is kiérdemelte. Abban az időben magától értetődően aranyat vártak tőle a tokiói olimpián. Azóta viszont nagyot fordult a világ, nem csak Ikee számára. A koronavírus-járványnak köszönhetően Tokió 2020-ból Tokió 2021 lett, Ikee pedig túlélte a rákot és visszatért a medencébe.
"A leukémia túlélője"
Az úszónő által megtett küzdelmes útról dokumentumfilm is készült. Ebben láthatjuk, milyen állapotban úszott először azt követően, hogy kijött a kórházból. Teste elnyűtt, csont és bőr volt, és olyan törékenynek tűnt, mintha egy kisebb fuvallat is könnyedén elrepíthetné. A húzódzkodás is nehezére esett, edzőtársai sorban lehagyták. "A betegségem előtt én voltam Ikee Rikako a sportoló, nem ismertem mást. Csak az volt a célom, hogy mindig egyre erősebb legyek. Azóta lett egy másik Ikee Rikako is: a leukémia túlélője" - mondta.
"Soha ne add fel"
A tokiói kórház onkológiai osztályán kívüli világban minden a megszokott kerékvágásban zajlott, vagyis rendeztek nemzetközi úszóversenyeket, a legjobbak pedig dobogóra állhattak. Azt a gesztust azonban, ahogyan a 2019-es világbajnokság 100 méteres pillangóúszásának három legjobbja tisztelgett Ikee előtt, aki látta, nem felejti. A tenyerükre írt üzenet így szólt: "Ikee, soha ne add fel!" Ikee korábbi edzőpartnere és barátnője, az ausztrál Emma McKeon a sikeres visszatérés után is elérzékenyülve beszélt úszótársáról. "Remek érzés látni Rikako sikeres visszatérését, nagyon örülök neki, hogy ott lehet Tokióban. Mindenkit inspirálhat a története, még most is libabőrös leszek, ha rágondolok" - fogalmazott McKeon.
19 hónap kihagyás és a leukémia elleni küzdelme után Ikee végül két váltószámban indulhat majd a július 23-án kezdődő tokiói olimpián. "Úgy érzem, hogy egy új fejezetet nyitottam a pályafutásomban. Nem rossz kezdés" - véli a sportoló.