Az összehasonlítás kedvéért: a hagyományos labortesztek elemzése körülbelül hat órát igényel. A módszer további előnye, hogy ezt a tesztet alkalmazva a betegek végre elfelejthetik az endoszkópiás vizsgálatokat is: ez nekik extra komforttal, a brit NHS egészségügyi szolgálat számára pedig mintegy 145 millió fontos megtakarítással is járhatna. Az ebből készített tanulmány az Annals of Surgery szaklapban olvasható.
A teszt maga igen egyszerűen működik: a pácienseknek csak bele kell fújniuk egy szondához hasonló készülékbe: az pedig érzékeli, ha a kifújt levegőben ráktumorok által kibocsátott egyedi illatanyagokat talál. A fejlesztők szerint készülékek a jó- és rosszindulatú tumorok közti különbséget is képesek érzékelni.
A kb. 200 pácienssel végzett teszt igen kecsegtető eredményeket hozott, úgyhogy jelenleg három nagyobb londoni kórházban terveznek kísérleteket folytatni. A kutatók jelenleg ezen vizsgálathoz fejlesztenek egy olyan szenzort, amely jelez az orvosoknak, ha rosszindulatú elváltozásokat talál.
Prof. George Hanna, a tanulmány szerzője elmondta, Angliában emelkedőben van a gyomor- és nyelőcsőrákos megbetegedések száma, évente mintegy 16 ezer új esetet diagnosztizálnak. Ezek észlelése drága, a betegek számára igen kellemetlen, ráadásul a diagnózis későn érkezik csak, egy olyan fázisban, amikor a tumor már a szervezet más pontjaira is átterjedt.
Mindezek miatt nemcsak kezelni nehéz, hanem a betegek nagy része sajnos életét is veszti. A lélegzetelemző rendszer sokat segíthet ezen szituáció kezelésében, mivel korábbi fázisban, tükrözés nélkül is képes észlelni a szimptómákat, és így sokkal több emberi életet menthetne meg.
A gyomor- és nyelőcsőrák a rák okozta halálesetek mintegy 15 százalékáért felelős. Mindkét típust sajnálatosan csak előrehaladott állapotában lehet diagnosztizálni, mert a betegség kezdeti fázisa alig jár észrevehető szimptómával. Emiatt a túlélési arány is igen alacsony: Angliában a nyelőcsőrákosok 13, a gyomorrákosok 15 százaléka éli túl a betegséget.
Forrás: www.dailymail.co.uk