Leukémiás betegek állapotát követik

Meghosszabbították az európai programot

Leukémiás betegek állapotát követik

További két évvel meghosszabbították az eredetileg tervezetthez képest azt az európai programot, melynek célja a CML-ben ( krónikus myeloid leukémia ) szenvedő betegek betegregiszterének létrehozása, illetve a molekuláris genetikai laboratóriumok mérési módszereinek standardizálása.

A szakemberek célja, hogy az EUTOS programon (European Treatment and Outcome Study for Chronic Myeloid Leukemia) belül az említett betegségben érintettek bevonásával egy populáció-alapú betegregisztert hozzanak létre, mely a CML "valós" kezelésének és kimenetelének egyedülálló dokumentálására ad lehetőséget. Ehhez elengedhetetlen egy egységesített molekuláris monitorozási program megteremtése is, így a 28 országban 51 standardizált labor működik majd.

A sajtótájékoztatón ismertetett számadatok szerint a korábban akár 2-3 éven belül is halállal végződő, ritka rákos megbetegedés mára sokkal eredményesebben kezelhetővé vált, és a vizsgáltatba bevont, célzottan kezelt betegek 93 százalékánál ötéves túlélés volt jellemző.

Az EUTOS, mely az Európai Leukémia Hálózat (ELN) és a Novartis kezdeményezésében valósul meg, egy oktatási programot is létrehozott a szakmának, ahol a CML optimális kezeléséről tájékoztatja a klinikai orvosokat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hazánkban 2009 tavaszán indult az EUTOS, és a négy egyetemi centrum (SE, SZTE, PTE, DEOEC) laboratóriumainak validálása az Országos Vérellátó Szolgálat molekuláris laboratóriumának vezetésével zajlott.

"A magyar CML regiszter engedélyeztetése jelenleg folyamatban van, és az első betegek hamarosan bekerülnek a programba. A EUTOS az Európai Leukémia Társaság kiemelt programja, amely a leukémiás betegek legkorszerűbb kezelését tűzte ki céljául" - mondta el dr. Vörös András, a Novartis Hungária Kft. Onkológiai üzletágának vezetője.

A krónikus myeloid leukémiáról

A CML a leukémia négy leggyakoribb típusának egyike, mely a csontvelő-őssejtek egyfajta rendellenességének eredményeként alakul ki. A rendellenesség egy hibás génben található, az úgynevezett Philadelphia-kromoszómán, mely a fehérvérsejt-termelés ellenőrzésében résztvevő egyik fehérjének a kódját tartalmazza. Az így keletkező rendellenes fehérje a fehérvérsejtek számának masszív növekedését okozza. A CML rendszerint nagyon lassan alakul ki, ezért nevezik "krónikus" myeloid leukémiának. A krónikus myeloid leukémia bármely életkorban előfordulhat, de gyakrabban alakul ki középkorú vagy idősebb emberekben. Gyermekekben ritkán fordul elő. 100 ezerből évente 1-2 embert érint Európában.

Web: www.eutos.org

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra