Lynch-szindróma: növeli a daganatos betegségek kockázatát

A Lynch-szindróma genetikai mutáció, mely bizonyos daganatos betegségek, elsősorban a vastagbélrák megnövekedett rizikójával jár együtt, ráadásul a daganatos betegség fiatalabb életkorban is jelentkezik.

A Lynch-szindróma egy örökletes tünetegyüttes, mely miatt jelentős mértékben megnőhet bizonyos daganatos betegségek, elsősorban a bélrendszeri daganatok rizikója. A Lynch-szindrómát éppen ezért örökletes nem polyposisos bélrendszeri daganatnak (hereditary nonpolyposis colorectal cancer – HNPCC) is nevezik. Azonban a Lynch-szindrómásoknál a genetikai kód nemcsak a vastag- és végbélrák rizikóját növeli meg, hanem egyéb daganatos betegségek is többször érinthetik őket, például a bőrdaganatok . A nőknek emellett a petefészek- és méhszöveti tumorok megnövekedett rizikójával is szembe kell nézniük.

A Lynch-szindróma többek között a hasnyálmirigydaganat előfordulási esélyét is növeli. Erről részletesen itt olvashat! A Lynch-szindróma kialakulásában négy gén érintett, ezek azokban a folyamatokban vesznek részt, melyekben a hibás DNS-t kijavítják a sejtosztódás során. Ha ezek a gének mutálódnak, akkor a hibás DNS kijavítása nem történik meg, és az abnormális sejtek egyre tovább és tovább osztódnak. Ez pedig megnöveli a daganatos sejtburjánzás kialakulását is. Természetesen, a génmutációk megléte nem jelenti automatikusan azt, hogy valakinél daganatos betegség alakul ki, mindössze a rizikót növeli meg. A Lynch-szindrómásoknál a bélrendszeri daganatok rizikója mintegy 80 százalék, a gyomorrák esélye akár 19 százalék is lehet, a méhszöveti daganat rizikója pedig 60 százalékra is nőhet.

A Lynch-szindróma diagnózisa vérvizsgálattal erősíthető meg

A Lynch-szindróma diagnózisára egyrészt akkor gyanakodhatnak, ha egy családban (azonos ágon) több bélrendszeri daganatos eset is volt, illetve, ha a bélrendszeri daganatot a szokásosnál fiatalabb életkorban (45-50 éves kor körül) állapítják meg. A szindróma megállapításánál egyéb tényezőket is figyelembe vehetnek, és az onkológusnak genetikus szakemberrel is együtt kell működnie. A Lynch-szindróma diagnózisa vérvizsgálattal erősíthető meg, azonban nem árt azzal is tisztában lenni, hogy nem minden érintett gén mutációját lehet kimutatni, és az is előfordulhat, hogy annak ellenére Lynch-szindrómás valaki, hogy nincsenek mutálódott génjei.

A Lynch-szindróma egyáltalán nem jelent halálos ítéletet, sőt aki tudatában van annak, hogy néhány betegségre nagyobb az esélye, az többet is tud tenni ellene. A Lynch-szindrómásoknak ajánlott gyakrabban részt venniük bizonyos szűrővizsgálatokon (például kolonoszkópián vagy a nőknek endometriális biopszián), és ezeket korábban is javasolt elkezdeni, akár 20-25 éves korban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.