Hat és fél évbe telt a Servier Hungária francia gyógyszeripari vállalat magyar kutatóinak, hogy kifejlesszenek egy molekulát, amely többféle daganatos betegség kezelésre is alkalmas lehet - mondta Kotschy András, a cég gyógyszerkémiai kutató intézetének vezetője.
Az általuk kifejlesztett és már idén a klinikai fázisba kerülő molekula alkalmas lehet a vérrák és a végbélrák kezelésére. Az új vegyület bemutatására rendezett múlt heti sajtótájékoztatón Beneda Attila egészségpolitikáért felelős helyettes államtitkár kiemelte, a Servier nem véletlenül a kormány stratégiai partnere, hiszen komoly kitörési pont a magyar gazdaságnak és a magyar orvosoknak is, hogy a cég Magyarországra hozza a gyógyszerkutatást és a klinikai kísérletek egyes fázisait. A helyettes államtitkár fontosnak tartotta a megelőzést, a szűrési programokat és azokat az innovatív terápiákat is, amelyeken a Servier is dolgozik.
A végbélrák ritka, de veszélyes betegségtípus, mely elsősorban a hatvan év felettieket érinti. A szakemberek szerint a kialakulása szorosan összefügg a HPV (humán papilloma vírus) fertőzéssel is. Ötéves túlélési aránya 65,5 százalék, ám ez nagy mértékben függ attól, hogy mely stádiumában állapították meg a betegséget, illetve, hogy miként reagál a beteg a kezelésekre. A végbélrákos esetek felét még azelőtt sikerül diagnosztizálni, hogy áttéteket képezne, ennek köszönhetően a korai stádiumú végbélrák jól kezelhető.