A Kalifornia Egyetem kutatói felfedezték, hogy a hagyományos külső besugárzást megelőzően már négy hónapos hormonkezelés is elég a prosztatarák növekedésének jelentős, akár nyolc évig terjedő lassításához.
Ez a besugárzás előtti "neoadjuváns" kezelés lehetővé teszi, hogy a prosztatarákra leginkább hajlamos férfiakban ne alakuljanak ki csontáttétek, valamint szükségtelenné teszi a későbbi hosszútávú hormonkezelést. Mindemellett a rövid hormonkezelés nem fokozza a szív- érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, mely a hosszan tartó hormonkezelés egyik súlyos mellékhatása lehet. - írja a MediPress.
Az alkalmazott hormonkezelés tulajdonképpen egy androgén (férfi nemi) hormonokat megvonó kezelés, mely a daganat növekedését nagymértékben serkentő tesztoszteron szintjét csökkenti a vérben. Az idők során egyre fontosabb és gyakoribb kezelési módszerré vált a sebészeti eltávolítás, a besugárzás, vagy a kemoterápia mellett, azonban mellékhatásai közé a csontvesztés, a csontritkulás (osteoporosis), a depresszió valamint a szív- érrendszeri betegségek kialakulásának fokozott kockázata tartoznak.
"Kutatásunk rávilágított arra, hogy az előnyök, melyek a besugárzás előtt alkalmazott rövid hormonkezeléssel együtt járnak, jócskán ellensúlyozzák annak hátrányait. A négy hónapos hormonkezelés ugyanis még nem elég hosszú ahhoz, hogy komolyabb mellékhatásokat okozzon, azonban közel nyolc évvel kitolhatja a csontáttétek kialakulásának idejét, ami viszont igen jelentős." - világított rá Dr. Mack Roach III onkológus és urológus professzor, a kutatócsoport vezetője.
A professzor munkatársaival még 1987-ben kezdett vizsgálni magas rizikójú prosztatarákos betegeket, akik közül 224-en a besugárzás előtt és azzal párhuzamosan hormonterápiát kaptak, valamint 232-en csak besugárzásos kezelést kaptak hormonkezelés nélkül. 13 évvel később a kutatók azt tapasztalták, hogy 10 évvel a diagnózis felállítása után a kombinált kezelésben részesülőknél a betegség-specifikus (csak a prosztatarák miatt bekövetkező) halálozás kisebb volt (23 százalék), mint a kizárólag radioterápiában részesülőknél (36 százalék), ritkábban alakultak ki áttétek (35 százalék a 47-tel szemben), valamint a daganatmentesség aránya is magasabb volt (11 százalék a radioterápiánál tapasztalt 3 százalékkal szemben).
A rövid hormonkezelés hatására nyolc évvel későbbre tolódott, hogy a betegek 40 százalékánál kialakuljon csontáttét. "A már kialakult csontáttét kezelésére a legjobb megoldás a hosszútávú hormonkezelés, mely annál nagyobb eséllyel okoz mellékhatást, minél hosszabb ideig tart. Ezért a kezelés elején adott rövid hormonkezelés szükségtelenné teheti, hogy később hosszabb ideig kelljen azt a betegeknek kapniuk." - hangsúlyozta Roach professzor.
STOP