A legutóbbi számában közzétett tanulmányukban az egyetem kutatói Ahn vezetésével bemutatják a kifejlesztett molekulát és azokat a laboratóriumi kísérleteket, amelyek azt bizonyítják, hogy a molekula gátolja az androgén receptor nevű fehérjék daganat-elősegítő funkcióját.
A sejteken belül található androgén receptorok több csatlakozási ponttal rendelkeznek a felszínükön, amelyeknél különböző más fehérjék csatlakozhatnak a receptorhoz. Mindegyik csatlakozási pontnak egyedi formája van, ezért csak a megfelelő alakú molekula képes hozzákapcsolódni. Az androgén receptorokhoz főleg az androgén hormonok, például a tesztoszteron kapcsolódik. Ez a kötődés olyan láncreakciót vált ki, ami számos különböző folyamatot indít el a szervezetben, köztük a férfi jellegek kifejlődését és fenntartását.
Ahn és munkatársai újszerű megközelítést próbáltak alkalmazni a prosztatadaganat elleni küzdelemben, ezért azt tűzték ki célként, hogy egy kulcsfontosságú csatlakozási pontot gátolnak az androgén receptoron. "Amikor egy daganat megpróbál növekedni, ennek a helyszínnek az aktiválódása szolgáltat mindent, amire a tumornak szüksége van" – magyarázta Ahn. "Az androgén receptor felszínén lévő többi csatlakozási pont továbbra is szabadon működhet a megfelelő fehérjékkel. Csak egyetlen kölcsönhatást próbáltunk blokkolni, ami a prosztatadaganat növekedéséhez járul hozzá. Úgy véljük, hogy módszerünk éppen ezért ilyen hatékony, és jár kevesebb mellékhatással."
A kutatók számítógépes molekula modellezés segítségével egy hélixet utánzó apró molekulát fejlesztettek ki, ami pontosan illeszkedik ahhoz a kapcsolódási ponthoz az androgén receptoron, amely a prosztatadaganattal függ össze. Az állatokon és izolált emberi szöveteken végzett kísérletek azt mutatták, hogy a vegyület jelentős toxicitás nélkül meggátolja, hogy az androgén receptor összekapcsolódjon a szóban forgó fehérjékkel, ezáltal blokkolja a prosztatadaganatos sejtek növekedését.