A tudomány mai állása szerint 8 különböző fertőző rákfajta létezik. Kettő a kutyáknál, kettő a Tasmán ördögöknél illetve van négy, ami a tengeri puhatestűeknél mutatható ki. A Columbia University Medical Centre kutatói szerint ez utóbbiak közül akad olyan, amelyik képes egyik fajról a másikra átterjedni.
A leukémiaszerű rákfajtát ugyanis kimutatták Kanada közelében begyűjtött éti kagylókban és Spanyolország mellett fogott szívkagylókban is. A kutatóknak sikerült megállapítaniuk, hogy a tenger alatti kolóniák egymást fertőzték meg.
Egy teória szerint ezek a beteg puhatestűek haláluk után fertőző sejteket engednek a vízbe, amelyek elég sokáig életben maradva képesek más fajokat megfertőzni. Ezeknek az állatoknak rendkívül egyszerű szervezetük van, esetünkben a kórokozók elleni harcot felvevő immunrendszerről nem beszélhetünk.
A tumorok genetikai vizsgálata egyértelműen bebizonyította, hogy külső forrásból származnak, mivel az egészséges kagylóknak nem ugyanaz volt a DNS-ük, mint a beteg példányokban talált tumoroké. Az elpusztult kagylóból vett tumorminták olyan DNS-t tartalmaztak, amelyek vírusszerűen ugráltak állatról állatra.
Ugyanakkor a különféle fajok DNS-ének nagyon hasonlónak kellett lenniük ahhoz, hogy a rák megtámadhassa őket, így a jelenlegi állás szerint ettől a fertőzéstől az ember biztonságban lehet. Mindenesetre az orvosok igyekeznek minél több kísérletet végezni, hogy megismerjék a fajról-fajra terjedő rák sajátosságait, mert a jövőben szükség lehet erre a tudásra, ha az emberek is veszélybe kerülnének.
Forrás: businessinsider.com