Méhnyakrák alatt a szövetekbe behatoló (invazív) daganatot értjük. A méhnyakrák döntő többsége laphámrák, és csak az esetek csekély hányadában fordulhat elő mirigyrák. A Mályvavirág Alapítvány jóvoltából összeszedtük azokat a leggyakoribb kérdéseket, amelyek a legtöbb betegben felmerülnek.
Örökölhetjük-e a méhnyakrákot?
A méhnyakrákos betegek néhány százalékánál játszik szerepet az öröklődés a daganat kialakulásában. Ezekben az esetekben sem a betegség, inkább a rosszindulatú betegségre való nagyobb hajlam örökölhető. A méhnyakrák kialakulásában bizonyos HPV (human papilloma virus) törzseknek van kiemelt szerepe, ami ellen ma már védőoltással is lehet védekezni.
Mit tehetek, hogy válaszokat kapjak az orvosomtól?
Sajnos általános tapasztalat, hogy a napi ellátásban a betegek nagy része úgy érzi, nem kap elegendő időt és figyelmet orvosától. Ez nem csak a beteg, de az orvos számára is nagyon frusztráló. Hiába szeretne segíteni a betegének, ha az látszólag nem tudja, mit kérdezzen.
Sokszor pedig tényleg nincs idő hosszas magyarázatokra. Legegyszerűbben azzal segíthetünk ezen a helyzeten, ha egy kis jegyzetfüzetbe felírjuk két vizit között a felmerülő kérdéseket, és megjelöljük a három legfontosabbat. Így azonnal választ kaphatunk a legelégetőbb kérdésekre, és a következő vizit alkalmával feltehetjük a következőket.
Hasznos lehet ezen kívül még az is, ha összegyűjtjük a rendelőben található betegtájékoztatókat és azokból is informálódunk. Az internetes honlapok között már nagyobb óvatossággal érdemes válogatni, mert nagyon sok valótlan információt tartalmazhatnak. Keressük meg azokat a honlapokat, amelyek készítésében orvosok is közreműködnek, így az ott található információk hitelesek.
Nem kapok egyértelmű válaszokat a kilátásaimról. Mi az oka?
A betegség kilátásaival kapcsolatos számok átlagértékek, sok beteg adatait feldolgozó statisztikákból születnek, nem adnak pontos előrejelzést egy-egy beteg kilátásaira vonatkozóan. Tehát lehetetlen előre megjósolni, hogy pontosan mi várható egy adott beteg esetében, így etikátlan lenne kezelőorvosának bármilyen jóslásba bocsátkoznia.
Méhnyakrákos betegként mit kaphatok egy betegklubban, sorstársközösségben?
Az Európában is egyre népszerűbbé és ismertebbé váló betegklubok nagyon fontos szerepet játszhatnak a daganatos betegek életében. Az ember alapvetően társas lény - még akkor is, ha egy-egy nehéz helyzetben legszívesebben kimenekülne a világból. Ezért a betegek számára megnyugtató érzést jelent a sorstársközösség, kevésbé érzik magukat kirekesztve, egyedül. Sok hasznos információval könnyítik meg a klubok a betegek mindennapi életét, valamint a kezelés elviselését és a betegséggel való együttélést is.
Hogyan alakulhatnak ki a méhnyakrák áttétjei?
A méhnyakrák áttétjei jellemzően akkor alakulnak ki, ha a daganatos sejtek bekerülnek a nyirokkeringésbe, és bejutnak a nyirokcsomókba, esetleg távolabbi szervekbe is. A tumorsejtek a közelben található szervekre is ráterjedhetnek, leggyakrabban a húgyhólyagot és a végbelet veszélyeztethetik.
Lehet-e még gyerekem?
Ez attól függ, mennyire korai stádiumban fedezték fel a daganatot és milyen kezelést kapott a beteg. Ezt a kérdés minden esetben a kezelőorvossal kell megbeszélni.
Fenyeget-e egy második daganat kialakulása?
Amennyiben kemoterápiás kezelést vagy besugárzást kaptunk valamivel nagyobb esélyünk van arra, hogy egy második daganatos betegség alakuljon ki a következő évtizedekben. Emiatt azonban nem érdemes aggódni: rendszeres kontroll és szűrővizsgálatokkal minden baj idejében felfedezhető, és kezelhető.