Ma már nem lenne szabad ebben a betegségben meghalni, hiszen korai felismerése esetén gyógyítható.
Idén második alkalommal szervezi meg az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hetet a Magyar Rákellenes Liga azért, hogy felhívja az emberek figyelmét arra, hogy szűréssel megelőzhető a betegség.
A január 20-a és 26-a között zajló Méhnyakrák Megelőzési Hét célja, hogy felhívják a nők figyelmét a szűrés fontosságára. A rendezvényt az Európai Parlament hirdette meg már második éve, így a figyelemfelhívó eseményekre minden EU-tagországban sor kerül.
Szánthó András onkológus nőgyógyász, a Klinikai Onkológiai Társaság elnöke a programról szóló tájákoztatón elmondta: Európában évente csaknem 50 ezer beteget regisztrálnak, akiknek fele meghal. Magyarországon némi javulást lehet látni az elmúlt 15 év adatai alapján, ám ezzel még mindig rossz helyen állunk a fejlett európai, főként a skandináv országokhoz viszonyítva.
A méhnyakrákot a humán papilloma vírus (HPV) okozza, ez a betegség nem öröklődik, nem is korfüggő. A HPV-nek több mint száz fajtája van, ám ezek közül csak 15 rákkeltő. A méhnyakrákot azonban ezek közül is kettő okozza, amelyek ellen ma már létezik védőoltás. Mint Szánthó András mondta, a védőoltást célszerű a serdülő lányoknak beadni, ám életkortól függetlenül ajánlható.
A professzor azt hangsúlyozta, hogy a betegség elleni védekezés leghatékonyabb módja a védőoltás és a szűrés együttes alkalmazása.
Mi micsoda a rákszűrésen?
Kérdések-válaszok a HPV-vakcináról