Élen járunk az emlőrák korszerű diagnosztikájában
Ma Magyarországon naponta öt nő hal meg mellrákban. Egy olyan betegségben, amely időben felfedezve, korszerű kezelésekkel nagy eséllyel gyógyítható. Mind az emlődiagnosztika, mind az azt követő, korszerű terápia széles körben elérhető itthon.
A lakossági szűrővizsgálatokon a részvételi arány mégis nagyon alacsony, pedig ha az érintettek akár hetven százaléka megjelenne, ezerrel kevesebb nő veszítené életét évente.
A mammográfia életeket ment és javítja az életminőséget, közel 40 százalékkal csökkentheti a mellrák miatti haláleseteket számát - mutatott rá Dr. Forrai Gábor, az Európai Emlődiagnosztikai Társaság (EUSOBI) elnöke. Hozzátette, Magyarország 2001-ben világszerte az elsők között indította útjára az önkéntes és ingyenes országos emlőszűrési programot, amely minden 45 és 65 év közötti nő számára elérhető.
Az elmúlt 15 évben jól megalapozott szűrési rendszert alakított ki a szakma, ami azonban még finomhangolást igényel. Nem elég, ha a veszélyeztetett korcsoport csupán fele megy el a szűrésre, tudatosabbá kell tenni a nőket, el kellene érni a 70-75 százalékos megjelenési arányt - foglalt állást az elnök.
A szervezett mammográfia életet ment
A kormányzat az elmúlt években élen járt Európában a nemdohányzók védelmét szolgáló intézkedésekben, vagy a káros transzzsírsavakkal szembeni fellépésben. 2014 szeptemberétől bevezették a humán papillomavírus (HPV) elleni ingyenes védőoltást. Az elmúlt években 61 egészségfejlesztési iroda nyílt az országban, ahol a lakosságot életmódváltó programokba vonják be: kockázatbecslést végeznek, tudatosítják a szűrővizsgálatok fontosságát, rendszeres szűrésre buzdítanak - hangsúlyozta a világnap kapcsán Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár.
Ugyanakkor a kormányzat a következő hónapokban a korábbinál is nagyobb erőfeszítéseket tesz a népegészségügyi szűrővizsgálati rendszer fejlesztésére. A közeljövőben a szűrőállomások munkáját a kisebb településekre is eljutó mammográfiai szűrőbuszok segítik, lehetővé téve ezzel a veszélyeztetettek minél szélesebb körű szűrését - tette hozzá az államtitkár.
120 év technikai vívmányai összpontosulnak a mammográfiában
A modern mammográfiai diagnosztika ma Magyarországon széles körben elérhető. A szűrőközpontok többségében modern digitális mammográfiai rendszerek működnek, a szűrés során fizikális vizsgálatra is sor kerül, a szűrés eredményét két, egymástól független emlőradiológus szakember értékeli. A gyanús eseteket ultrahangvizsgálatra , illetve ultrahangvezérelt vagy stereotaxiás biopsziára küldik, esetenként a daganat pontos méretét, kiterjedését MR-vizsgálattal állapítják meg.
Az elmúlt évek uniós fejlesztéseinek köszönhetően modern, digitális géppark jelent meg a legtöbb kórházban, e rendszerek pedig a korábbinál is alacsonyabb sugárzási dózis mellett adnak még pontosabb diagnosztikai eredményt - emelte ki Dr. Bérczi Viktor, a Magyar Radiológusok Társaságának elnöke.
Ezt egészíti ki a klinikai kollégákkal kialakított szoros együttműködés, a tavasz folyamán emlőradiológus szakemberek, klinikai onkológusok, sebészek és patológusok a nemzetközi tapasztalatok alapján határozták meg a követendő vizsgálati és terápiás protokollt - fűzte hozzá a szakember.
Érdemes licencvizsgával rendelkező emlőradiológushoz fordulni
Öt mellrákos esetből egy az 50 év alatti nőknél alakul ki, ezért a rendszeres szűrést legkorábban 40 évesen, de legalább 45 éves kortól el kell kezdeni. A mellrák és az ehhez kapcsolódó halálesetek 45 százaléka 65 éves kor felett jelentkezik. Háromból egy esetben a mellrákos beteg 70 év feletti, ezért a rendszeres szűrés ennél a korosztálynál is kiemelten fontos. Ezért a jövőben 65 év feletti nők tájékoztató levélben értesülhetnek a szűrés jelentőségéről.
Önvizsgálat során felfedezett gyanús tünetek esetén licencvizsgával rendelkező emlőradiológust érdemes felkeresni. A specialista képes minden diagnosztikai technikát egyesíteni annak érdekében, hogy a legpontosabb információt adhassa az emlő egészségi állapotáról.