A Kelet-Angliai Egyetem (University of East Anglia, UEA) kutatói az Egyesült Királyságban először tudtak az emberi szervezeten kívüli tumorokat növeszteni. Az orvosok bélrákban szenvedő betegekből távolítottak el daganatos szöveteket, majd ezeket kémcsövekben egy oldattal növeszteni kezdték.
A tudományos áttörés jelentősége az, hogy ezzel a módszerrel személyre szabott gyógymódokat alkalmazhatnak a jövőben az onkológusok. A laboratóriumi körülmények között a mellékhatásokat az élő szervezeten kívül is tesztelhetik, és a ráksejteket a leghatékonyabban pusztító gyógyszereket (kemoterápiát) alkalmazhatják - írja a brit lap, a Daily Mail .
Mark Williams, az UEA munkatársa elmondta, hogy azért fontos az új módszer, mert így kideríthetik, melyik kemoterápiás szer a leghatékonyabb a ráksejtek elpusztítására. Mindezzel párhuzamosan ráadásul a mellékhatásokat is csökkenthetik. Azt nézik tehát, hogy az egyes személyek miként reagálnak a gyógyszerekre, és így próbálják megtalálni a mindenki számára legmegfelelőbb kezelést.
A ráksejtek genetikai anyagának vizsgálatával pedig, amelyeket közben végeznek, azt tudják felmérni, hogy mennyire agresszív a szóban forgó tumor.
Korábban sosem tudtak ennyi ideig tumorokat a testen kívül tartani - ez az úttörő jellegű kutatás egy éve zajlik, és még nem fejeződött be. A tudományos eredményeket hamarosan publikálni kívánják a kutatók.
A Daily Mail emlékeztet arra, hogy a bélrák a negyedik leggyakoribb daganatos megbetegedés Nagy-Britanniában. (A mell-, a tüdő- és a prosztatarák után.) Évente 41 600 embert diagnosztizálnak az Egyesült Királyságban bélrákkal .