Az új módszer megkíméli az egészséges sejteket, így a méreg mellékhatásai minimálisra csökkennek vagy egyáltalán nem is jelentkeznek.
"Sikeresen használtunk nanométernyi méreg-hatóanyagokat arra, hogy melanomasejteket kezeljünk a laboratóriumban" - mondta dr. Dipanjan Pan, a kutatás vezetője. "Ezek a részecskék rejtve maradnak az immunrendszer előtt és közvetlenül a rákos sejtekhez tudjuk eljuttatni őket, így az egészséges szövet nem károsodik."
A skorpiók, kígyók és méhek mérge olyan fehérjéket és peptideket tartalmaz, melyeket le lehet választani az egyéb összetevőkről, és képesek a rákos sejtek membránjához kapcsolódni. Ez pedig meggátolhatja a tumor terjedését és növekedését.
Dr. Pan és csapata azt kívánta kideríteni, hogy lehetséges-e a mérget úgy eljuttatni a rákos sejtekhez, hogy az egészséges sejtek ne sérüljenek. Az ugyanis, ha egyszerűen mérget fecskendezünk a beteg szervezetébe, nagyon súlyos mellékhatásokkal járhat, mint amilyen a szívizom- vagy idegsejtek sérülése vagy a véralvadási zavarok.
A most bemutatott kutatás során dr. Pan és csapata méhekkel végzett kísérleteket. Sikerült egy olyan anyagot felfedezni a méhméregben, amely jó lehet a rák ellen, mert megakadályozza a rákos sejtek szaporodását. Mivel a méhek nagyon kevés mérget állítanak elő, a melittin nevű vegyületet laboratóriumban szintetizálták.
A melittint - vagyis a szintetikus toxint - nanorészecskékbe injekciózták; ezek nagyszerű hordozónak bizonyultak, mert nem engedik szabadon a mérget, amikor bekerülnek a véráramba, így mellékhatásokat sem okoznak. Ehelyett a daganatot támadják meg, ahol a rákos őssejtekhez kapcsolódva megakadályozzák annak növekedését és terjedését.
Dr. Pan szerint a következő lépés a módszer állatokon való tesztelése lesz, és valószínűleg néhány éven belül embereken is megkezdődhetnek a kísérletek.
A kutatás eredményeiről a 248th National Meeting of the American Chemical Society elnevezésű, nagyszabású tudományos konferencián számoltak be.