Genetikai magyarázata is van annak, hogy a szegény környezetben élő nők miért képesek kevésbé a mellrák legyőzésére - állítják skót kutatók.
A szegénység, a rossz minőségű életmód olyan génmutációt indíthat be, amely a rákos betegek számára rosszabb kilátásokat eredményez.
A Dundee Egyetem szakemberei 246 nőből származó mintákat vizsgáltak meg és arra megdöbbentő kapcsolatra derült fény, miszerint az egyes páciensek lakcíme összefüggést mutatott a daganatos sejtjeikben lévő p53 gén állapotával. Már korábban is feltárták annak a kapcsolatnak a létezését, amely az egyén társadalmi-gazdasági helyzete és a rákos megbetegedések rosszabb irányú fejlődése között húzódik, egyrészt a rosszabb, nem egészséges életmóddal összefüggésben, másrészt pedig a későbbi diagnózis esetében.
A Dundee Egyetem munkatársai viszont most további ismereteket tártak fel azzal kapcsolatban, vajon ezek a tényezők miért befolyásolják a test teljesítőképességét a daganatos betegségekkel szembeni küzdelemben. A p53, normális esetben egy tumorgátló gén, amely a rákos vagy rákmegelőző állapotban lévő sejteket önpusztításra készteti, mielőtt elszaporodhatnának a szervezetben. Ám akkor, ha ez a gén mutálódik, ez a rákosodást kiküszöbölő képessége csökken, vagy akár teljesen meg is szűnhet. Ilyenkor pedig a rák megjelenésére jóval nagyobb az esély.
A skót kutatók 246 nő szövetmintáit elemezték, akik 1997 és 2001 között vettek részt rákterápián. A vizsgálatok fő célja a p53-as gén állapotára vonatkozott, majd az eredményeket hozzárendelték a nők lakcím adataihoz - amelyek alapján képet alkothattak életkörülményeikről.
A szegényebb környéken lakó nők p53-as génjében gyakrabban jelentkezett a rák elleni hatékonyságot csökkentő mutáció - és esetükben kevesebbszer fordult elő, hogy a rákot legyőzték volna.
Animáció: HáziPatika.com