Mikor van szükség szövettani vizsgálatra?

A patológiai szakvélemény nélkülözhetetlen bizonyos betegségek felderítéséhez, beazonosításához, illetve az első lépés a gyógyuláshoz vezető úton.

A jelenlegi szabályozás minden egyes eltávolított szövet vagy szerv kórszövettani vizsgálatát előírja - a kötelező eljárás alól a fogak és az élettani terhesség esetén a placenta képez kivételt. Így például egy eltávolított anyajegy is a patológiára kerül.

Mindazonáltal, ha bizonyos vizsgálati módszerek (képalkotó eljárások, tumormarkerek) révén elváltozást feltételez az orvos a szervezetben, a részletes kivizsgálás érdekében is kérhet szövettani vagy sejttani vizsgálatot.

Nagyon ijesztő, amikor valaki csomót talál a mellében. Szerencsére a csomóknak csak viszonylag kis százaléka rosszindulatú, a legtöbb nem okoz komolyabb problémát. Mikor van szükség szövettani vizsgálatra?

A kórszövettani diagnosztika célja a gyulladásos és degeneratív elváltozások, valamint a jó- és rosszindulatú tumorok felderítése. Ezzel a vizsgálattal lehet megállapítani a kialakult elváltozások jellegét, kiindulási helyét, kiterjedését, a környező szervekhez való viszonyát és az esetleges áttétek lehetőségét.

A kórszövettani diagnosztika célja a gyulladásos és degeneratív elváltozások, valamint a jó- és rosszindulatú tumorok felderítése
A kórszövettani diagnosztika célja a gyulladásos és degeneratív elváltozások, valamint a jó- és rosszindulatú tumorok felderítése

Egyes speciális eljárásokkal kiegészítve - mint amilyen a szöveti antigének kimutatására szolgáló immunhisztokémia is - az egyes daganatok szövettani típusának elkülönítésére, a genetikai sajátosságainak feltérképezésére, a rákellenes kezelésre való érzékenységének megállapítására, továbbá az eredményes kezelési módszer megválasztására, és így a betegség kimenetelének előrejelzésére is lehetőség adódik.

Gyakran műtét közben is szükségessé válhat a mintavétel, ilyenkor a patológus még a beavatkozás alatt elvégzi az elemzést, meghatározva az operációt végző sebész számára az eltávolítani szükséges területet. Jellegzetes eset a daganathoz legközelebb eső, úgynevezett őrszem nyirokcsomók vizsgálata, mely során a gyorsított szövettan segít eldönteni, hogy a környező nyirokcsomók eltávolítása is szükséges-e. Bizonyos esetekben azért nem az elsődleges daganatból, hanem egy áttétgyanús nyirokcsomóból vesznek mintát a vizsgálathoz, mert az kisebb beavatkozást jelent a beteg szervezet számára.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ezt követően a további kezelési eljárások megválasztásában szintén meghatározó szerepe van a teljesen, vagy részlegesen eltávolított daganat részletes szövettani vizsgálatának. A kórszövettant hívják segítségül akkor is, ha a képalkotó vizsgálatokkal nem lehet meghatározni pontosan, honnan is indult ki a daganat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.