Milyen jelek utalnak pajzsmirigydaganatra?

A pajzsmirigy az általa kiválasztott hormonok révén szervezetünk működésének egyik legfontosabb szabályozó szerve. Daganatos megbetegedése szerencsére igen ritka, sajnos azonban nehezen észrevehető is.

Alig 1-2 százalékot tesznek ki csupán a pajzsmirigyrákos esetek a rosszindulatú daganatos megbetegedések közül, ami hazánkban nagyjából 400-600 újonnan diagnosztizált beteget jelent éves szinten. Általánosságban elmondható, hogy statisztikailag a nők, illetve a 15 éves kor alattiak és a 45 éves kor felettiek tartoznak a veszélyeztetettebbek közé.

Ellentétben a szerv jóindulatú elváltozásaival, azaz az alulműködéssel és a túlműködéssel , a rosszindulatú pajzsmirigyrák nem jár igazán jellegzetes tünetekkel, így észrevenni sem könnyű.

A pajzsmirigy-alulműködés kopaszságot, emésztési zavarokat és szexuális gondokat is okozhat. Az elégtelenségről ide kattintva olvashat bővebben .

Apró jelek utalhatnak nagy bajra

Leggyakrabban valamilyen tapintható göb megjelenése tekinthető árulkodó jelnek. Ezek a kis csomók lehetnek egészen aprók, de akár szabad szemmel látható méretet is elérhetnek. A pajzsmirigynek ugyanakkor számos göbös megbetegedését ismerjük, és az esetek alig 10 százalékában áll a háttérben rosszindulatú elváltozás. Gyanút így tehát inkább csak akkor kelthetnek ezek a csomók, ha pár hét vagy hónap alatt fejlődnek ki, átmérőjük pedig eléri vagy meghaladja az egy centimétert.

A pajzsmirigyráknak tapintható tünetei lehetnek a nyaki részen
A pajzsmirigyráknak tapintható tünetei lehetnek a nyaki részen. Fotó: Getty Images

Olykor a nyaki nyirokcsomók megduzzadása is figyelmeztethet a problémára, még úgy is, ha ezt egy közönséges nátha is előidézheti. Ha ugyanis a duzzanat bármiféle egyéb hurutos, lázas tünet nélkül jelentkezik, miközben gyorsan nő, mindenképpen indokolt, hogy orvos is lássa.

A pajzsmirigy megnövekedése nagyobb nyomás alá helyezheti a nyelőcsövet és a légcsövet, ezáltal a hirtelen jelentkező rekedtség ugyancsak lehet baljós tünet.

Fontos a megelőzés

A pajzsmirigydaganatokat két kategóriába lehet osztani, így beszélhetünk differenciáltabb és differenciálatlan csoportról. Előbbi esetén a gyógyulási esély 90 százalék feletti, tehát kifejezetten jó, utóbbi viszont már sokkal veszélyesebb, lévén, mindössze az esetek 10-20 százalékában érhető el a hosszabb távú túlélés.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Érdemes tehát a megelőzésre fektetni a hangsúlyt. Ennek érdekében kerüljük a sugárterhelést, így például a túlzottan gyakran végzett CT-vizsgálatot és röntgenvizsgálatot. Ügyeljünk szervezetünk megfelelő jódellátására, ha pedig a daganat kialakulásának kockázatát növelő pajzsmirigybetegségben szenvedünk, mindenképpen menjünk el évenként ultrahangos szűrésre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.