Mit kell tudni a HPV-ről?

A humán papillóma vírus (HPV) egyes típusai rákos elváltozásokat és szemölcsöket okozhatnak a bőrön és a nyálkahártyákon; leggyakrabban a méhnyakban, az ánusz környékén, a nemi szerven és a szájban.

Napjainkra a vírus száznál is több változatát azonosították, a kórokozó pedig igen erős fertőzőképességgel bír: egyes becslések szerint tízből nyolc szexuálisan aktív nő és a férfiak fele találkozik vele élete során.

Megjelenési formái

A mintegy 40 szexuális úton terjedő HPV nem egyforma mértékben veszélyes, a víruscsalád tagjait két csoportba sorolják: magas és alacsony kockázatú. Utóbbiból a 6-os és 11-es törzs fordul elő leggyakrabban, ezek a változatok felelnek a condylomák 90%-áért (a nemi szerven kialakuló elváltozások, szemölcsök tipikusan apró, hússzínű kiemelkedések megjelenésével kezdődnek). E kis szövetnövendékekből viszonylag gyorsan egyre több keletkezik, amelyek összefolyva jellegzetes karfiolszerű növedéket alkotnak. Gyakran fájdalommentesek, eltávolításuk viszont hosszú és kifejezetten kellemetlen folyamat.

A HPV ellen a már 9 éves kortól adható oltással védekezhetünk

A HPV ellen a már 9 éves kortól adható oltással védekezhetünk

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Komoly rizikót hordoznak viszont azok a HPV vírusok, amelyek rosszindulatú daganatok (méhnyakrák, hüvely- és szeméremtesti rák, végbélnyílás körüli rákok, hímvessző rák, valamint fej-nyaki daganatok) kialakulásáért felelnek. Összességében a rákos megbetegedések 5 százalékának lehet oka a HPV; két típusa - a 16 és a 18 - ugyanakkor a méhnyakrákos esetek kialakulásának 70 százalékáért felel. Magyarországon 2009. és 2012. között a méhnyakrák volt a második leggyakoribb daganattípus a 15-44 éves nők körében.

Hogyan terjed?

Mivel a HPV vírus közvetlen testi kapcsolattal terjed - bőrkontaktus során, hám-hám érintkezéssel -, a szexuális aktus bármilyen formája során könnyen átkerülhet a partnerre, de akár közös intimborotva használatával is átadható. Ez azt is jelenti, hogy az óvszer - mivel közvetlenül csak a péniszt védi - nem óv meg a fertőzés valamennyi típusától. A vírussal érintkezők mintegy kétharmadánál jön létre a fertőzés, amely néhány hónaptól akár több évig is tünetmentes maradhat: ez az oka annak, hogy sok HPV-fertőzött nincs tisztában a problémájával, és tudtán kívül továbbadja partnereinek a vírust.

A condyloma kialakulását más nemi betegség (pl. gonorrea) egyidejű jelenléte elősegítheti. Valószínűbben fertőződik meg az, aki nagyon fiatalon kezd szexuális életet, sok partnere van, vagy olyan partnerrel kerül szexuális kapcsolatba, akinek az adott viszonyt megelőzően sok partnere volt.

Védelem a HPV ellen

A HPV ellen ma már oltással védekezhetünk: a 9 éves kortól beadható védőoltásból létezik két- és négykomponensű, amelyek megbízható védelmet nyújtanak az oltásra jellemző típusok által okozott méhnyakrák, valamint a szeméremtesti és hüvelyrák ellen.

A négykomponensű oltás férfiaknak is adható, és az iméntieken felül a végbélnyílás körüli rák, illetve a nemi szervi szemölcs ellen is hatásos. Az oltás hatására az immunrendszer képes lesz arra, hogy a valódi vírus megjelenése esetén ellenanyagot termeljen és kivédje a fertőzést.

Magyarországon 2014-ben állami oltóprogram indult: a 12. életévüket betöltött, hetedikes lányok - amennyiben szüleik igénylik - állami költségre megkaphatják a kétkomponensű vakcinát, amely a méhnyakrákos megbetegedések kialakulásának 70%-ért felelős két törzs ellen véd. Az időben beadott vakcina és a 25 éves kor feletti rendszeres méhnyakszűrés együttesen nyújtja a lehető legteljesebb védelmet a méhnyakrák ellen.

Az Ön egészségi állapotával vagy kezelésével kapcsolatban az elsődleges információforrás a kezelőorvosa kell, hogy legyen, ezért ha bármilyen kérdése merül fel, lépjen kapcsolatba kezelőorvosával!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra