Nehezen gyógyuló sebnek hitte, rák volt

A melanoma a sejtben található festékanyagot termelő sejtek, a melacitomák rosszindulatú daganata.

A melanomák komoly hányada, mintegy negyven százaléka a már meglévő anyajegyből alakul ki, éppen ezért rendkívül fontos a korai megelőzés és a felismerés.

Gabi is felépült

A korai időszakban a melanomát sebészeti úton távolítják el, ami a legtöbb esetben a teljes felépüléshez vezet, hiszen amennyiben a daganat nem támadta meg a környezetében találgató nyirokcsomókat, akkor a túlélési arány a bűvös öt év elteltével is 90-95 százalékos. Minél fiatalabb a beteg, annál komolyabb a z esélye a túlélésre, továbbá a nők esélye kedvezőbb a férfiakénál. Mindez azért lehetséges, mert a nőknél inkább az alsó végtagon alakul ki a melanoma, és a végtagokon kialakuló daganatot nagyobb eséllyel lehet gyógyítani.

A felépült betegek állapotát is rendszeresen ellenőrizni kell

Ugyancsak az alsó végtagján alakult ki Ködmön Gabriellának is a daganat, akinek sebészeti eljárással sikerült kimetszeni a lábszárán felfedezett melanomát, 2006-ban. "Rendkívül sokáig azt hittem, hogy csupán egy nehezen gyógyuló sebről van szó, amelynek nagyon furcsa a felülete, és egyszerűen nem akar behegedni. Sajnos ez a seb egyre nagyobb lett, változott a felülete is." Gabriella több mint fél év elteltével mutatta meg a sebet bőrgyógyásznak, aki felismerte a melanomát.

A melanoma a tévhittel ellentétben nem csak anyajegyből indulhat ki, hanem újonnan is keletkezhet a bőrön. Olvassa el cikkünket , hogy megtudja mit kell tennie, a halálos bőrrák megelőzéséért.

"A szövettani vizsgálatot követően néhány nappal meg is műtöttek, kimetszették a problémás felületet. Ezt követően szerencsére semmiféle sugárterápiára nem volt szükség, áttéteket sem képzett a melanoma. Az első időkben havonta, majd háromhavonta jártam kontrollra, most évente kell megjelennem az onkológián. Azonban úgy érzem: bár kissé későn vettük észre az elváltozást, mégis, nagyon olcsón megúsztam a melanomát" - meséli a fehér bőrű Gabriella, aki óvintézkedés gyanánt nagyon elővigyázatosan merészkedik a napra.

Kockázatok, lehetőségek

A számos rizikófaktor közül a napfény jelenti a legkomolyabb kockázatot a melanoma kialakulásánál . Kifejezetten nagy problémát okoz a napon való leégés, különösképpen a többszöri és a hólyagos leégés. Amennyiben a gyermek sorozatosan, legalább háromszor is leég a napon, kétszer akkora eséllyel alakul ki nála felnőttkorban a melanoma. Különösen veszélyes akár a természetes, akár a mesterséges UV-sugárzás. Kiemelt kockázatot jelent továbbá a fehér bőr. Az, aki leég a napon és képtelen lebarnulni, kerülje inkább a napsütést, és a szoláriumozást is mellőzze.

A Gabriellához hasonló felépült betegek állapotát rendszeresen ellenőrizni kell, mivel fennáll a veszély, hogy kiújuljon a kór. A korábbi melanomás betegek mintegy öt százaléka számolhat a kiújulással. A havonta, majd háromhavonta megtartott kontroll mellett rendszeresen kell végezni mellkas szűrést, és a májfunkciókat is vizsgálják.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

A ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten a Dunántúl nyugati, délnyugati kétharmadán, illetve az Alföld egyes részein - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet a napos részeken 8 és 12, míg a borult, párás, ködös vidékeken 2 és 7 fok között alakul. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatás a jövő hét közepéig nem várható.