Patikákban kezdődik a rákszűrés
A Népszava szerint bár korábban arról volt szó, hogy a szűrőprogram frontvonalában a háziorvosok állnak, ám annak ellenére, hogy páciensenként ezer forint extra-díjat is kaphatnak, csak az alapellátók fele vállalta a feladatot. Ezért a páciensek egy részéhez más csatornán kell eljuttatni a székletminta vizsgálatához szükséges csomagot. Az otthon levett mintát a laborba kell küldeni, ahol azt vizsgálják, van-e daganatra utaló vérnyom, és erről a leletet elküldik a háziorvosnak.
A lapnak Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke elmondta, úgy tudja, szeptember-október hónapban már elérhető lesz a gyógyszertárakban az egységdoboz, amelyben benne lesznek a mintavételhez és annak továbbításához szükséges eszközök. Azt, hogy pontosan mi a teendő, hogyan kell használni az átvett csomagot, arról a gyógyszerészek is adnak felvilágosítást. Hozzátette, ehhez már készül kommunikációs segédlet is a szakemberek számára.
A székletmintát nekünk kell postázni
A tervek szerint ősztől a regionális szűrőközpontok értesítenék az 50-70 éveseket, hogy vegyék át a vastagbél-rákszűréshez szükséges csomagjukat vagy a háziorvosoknál, vagy a patikákban. A székletmintát mindenkinek magának kell majd a mellékelt borítékban postára adnia. Az eredményről a páciens, és a háziorvosa is kap értesítést. Akinek a székletében a labor vért talált , azokat arról értesítik, hogy keressék meg a háziorvosukat, akik segítenek a további kivizsgálásban, és odaadják a soron kívüli - vastagbél-tükrözésre - szóló beutalót. E vizsgálat elvégzésére 47 központot, megyénként két intézményt jelöltek ki.
Az elmúlt években már lezajlott mintegy 12 pilot programban eddig csaknem 160 ezer ember kapott vizsgálatra szóló behívót, alig felük élt a lehetőséggel és küldött székletmintát.
Körülbelül hatezren kaptak visszajelzést a rák-gyanúról, de a kolonoszkópiás vizsgálaton azonban már csak 1800-an jelentek meg. Kétharmaduknál találtak kezelést igénylő elváltozást- írja a lap.