Rákhoz vezet a CT?

Egy nemrégiben megjelent tanulmány szerint azoknak a gyerekeknek és tizenéveseknek, akik CT-vizsgálat során sugárzásnak voltak kitéve, 24 százalékkal megnő az esélyük a rákra.

A kockázat mértéke még így is elég alacsony, hiszen arról van szó, hogy tízezer fiatal közül, akik CT-vizsgálaton estek át, nagyjából hatnál várható, hogy tíz éven belül rákos lesz. Az orvosoknak azonban erre az alacsony kockázatra is fel kell hívniuk a páciensek figyelmét.

A című szaklapban megjelent vizsgálat során az ausztrál és európai kutatók olyan személyek adatait vetették össze, akik egy része 19 éves korára már átesett CT-vizsgálaton, másik része viszont még nem. Összességében közel 11 millió 1985 és 2005 született fiatalt követtek nyomon, akik közül nagyjából 680.000 volt azok száma, akik legalább egy évvel azelőtt, hogy rákot diagnosztizáltak náluk, CT-vizsgálaton voltak, és közülük is 18 százalék egynél több vizsgálaton esett át. Miután a szakemberek a gyerekek korát, nemét és születési évét is figyelembe vették, arra a megállapításra jutottak, hogy a rák esélye 24 százalékkal nőtt meg azok körében, akik valami miatt CT-vizsgálatra kényszerültek, és minden egyes további CT-szűrés további 16 százalékkal emelte ezt a kockázatot.

A kutatás során az is kiderült, hogy az öt év alatti gyerekek még az átlagosnál is nagyobb veszélynek voltak kitéve, és minél idősebb volt valaki a CT-vizsgálat idején , annál kisebb volt az esélye később a rákra.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A vizsgálatban résztvevő John Mathews, a Melbourne Egyetem szakembere úgy véli, egyes esetekben előfordulhatott, hogy a rák volt meg előbb valakinél, és emiatt kellett a CT-vizsgálat, nem pedig fordítva, ezért teljes pontossággal nem határozható meg, mekkora kockázatot is jelent a CT a rák kialakulására nézve.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra