Rákkeltő húsok: a dietetikusok tudták, a húsosok felháborodtak

Antal Emese, dietetikus, a WHO tanulmánya kapcsán megjegyezte, hogy bizonyos húsfélék túlzott fogyasztásának rákkeltő hatásáról már korábban is tudtak. A húsosok szakmai szervezete felháborítónak tartja a tanulmányt.

Ahogyan frissen kiadott tanulmányban egyértelműnek látja a kapcsolatot a végbélrák kialakulása és a feldolgozott húsipari termékek - például a virsli, a sonka, a kolbászfélék, a felvágottak, a húskonzervek és a húsalapú szószok - fogyasztása között, sőt ezt valószínűsíti a vörös húsok fogyasztása esetén is.

Antal Emese, dietetikus, szociológus, a TÉT Platform szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében először azt emeli ki, hogy bizonyos húsfélék túlzott fogyasztásának rákkeltő hatásáról már korábban is tudtak.

Az utóbbi időben a húsok jelölése több ízben is változott. Milyen jelölések segítik a könnyebb eligazodást, mire figyeljünk, ha húst szeretnénk venni? Összegyűjtöttük a legfontosabbakat. Kattintson!

Az aromák és az adalékanyagok a hibásak?

"A pácolt, valamint a füstölt húsfélék nagymértékű bevitele káros hatásokkal járhat, melynek hátterében a nitrites pácsó, illetve a füstöléskor, füstaroma használatakor az ételbe kerülő vegyületek tehetnek. Dietetikusok régebben is rámutattak már erre, a mostani vizsgálat ezt megerősítette és a figyelmeztetést kiterjesztette az összes feldolgozott húsfélére és a vörös húsokra" – emelte ki a szakértő a tanulmány kapcsán.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Antal Emese szerint érdemes ügyelni a mennyiségre – ezt hangsúlyozza a WHO közleménye is – mivel a húsfélék értékes fehérje-, vitamin- és ásványianyag-tartalmuk miatt elengedhetetlen részei a táplálkozásnak.

A kiegyensúlyozott táplálkozás mellett kardoskodnak a dietetikusok is

Arra is felhívja a figyelmet, hogy a vastagbélrák megelőzésében bizonyított szerepe van a rostdús táplálkozásnak, érdemes mindennap többször is teljes kiőrlésű lisztből készült pékárukat, zöldségeket és gyümölcsöket fogyasztani.

A szakértő azonban felhívja a figyelmet, hogy számos hústermékeket előállító cég évek óta tudatosan törekszik arra is, hogy az általuk előállított termékekben minél kevesebb, csak a technológia miatt szükséges mennyiségű adalékanyag legyen, így is mérsékelve a kockázatot.

Mit mondanak a húsosok?

Az Élelmiszer szaklap megkereste a magyar Hússzövetséget, Mostisch Martina, a szövetség ügyvezető titkára a következőt nyilatkozta: „A magyar húsfogyasztás az elmúlt évek drasztikus csökkenésének következtében nem túl magas, alig haladja meg a heti 500 grammot, tehát, ha úgy tetszik, hazánk kevésbé van kitéve a veszélynek. A vörös húsok esetében is helytálló az, ami szinte az összes élelmiszerre érvényes: ha túl sokat fogyasztunk, egyhangú az étkezésünk, nem teszünk jót az egészségünknek. A húsfogyasztás a kiegyensúlyozott táplálkozás része kell legyen.”

A tanulmánnyal kapcsolatban a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács úgy nyilatkozott , hogy a tanulmányt tudománytalannak és elképzelhetetlennek tartja. Szerinte ugyanis ezt nem támaszthatják alá egészségügyi vizsgálatok.

Mint mondta, a sertéstartás Magyarországon is alkalmazkodott a jelenlegi elvárásokhoz, és a sertések zsírtartalma a minimálisra csökkent. Több vizsgálat is kimutatta, hogy a sertéshús fehérjében gazdag, koleszterint pedig jóformán nem is tartalmaz. A most közzétett WHO-információt ezért felháborítónak tartja, sőt minden IMPA-tagország (az EU vezető sertéstartó országainak piacelemzéssel foglalkozó szervezete) képviselője felháborodott, és jelezte, hogy saját eszközeivel, de közösen is fellépnek a piacromboló híresztelés ellen.

További cikkeink a témában

Rákkeltő húsok: mennyit eszünk belőle?

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.