Kutatók egy eszközt fejlesztettek ki, amely minimális sebészeti beavatkozás során képes megtalálni a daganatos elváltozást. Egy sebészeti robotkar minimálisan invazív beavatkozás során finoman érzékeli a tumort - a fejlesztés kanadai tudósok érdeme.
Az eszköz, melyet a Nyugat Ontario Egyetemen, illetve a Kanadai Sebészeti Technológia és Fejlesztett Robotikai Intézetben fejlesztettek ki, a tumor környezetétől való jobb elkülönítésében segít a sebészeknek, és azt várják tőle, hogy javítja a túlélési arányokat.
Az operáció során a sebészek gyakran kézzel tapogatják a tumoros elváltozást, melynek szerkezete nagyfokban különbözik az egészséges szövetét tapintásától.
Az új kar elég kicsi ahhoz, hogy behatoljon a műtéti metszésen, és képes nyomást kifejteni, ezáltal kitapintani a rendellenességet. A kutatók várakozása szerint az új technika javítja a műtétek hatásfokát, különösen azon esetekben, ahol a tumor nagyot változik.
A kutatók az eszközt emberen még nem tesztelték, de az állatkísérletek biztató eredménnyel zárultak. Terveik szerint az eszközt hajlékony forgófejjel, távirányítóval és jobb interfésszel egészítenék ki, ami a kar könnyebb felhasználását tenné lehetővé.
Bár a jelenleg új ágnak számít, a robot-asszisztált sebészet fejlődőben van. A robotsebészek gyakran nagyobb hatásfokkal és kevesebb vérveszteség mellett operálnak, mint ami a hagyományos módszerek során tapasztalható. Mivel a sebészek akár mérföldes távolságokból távirányíthatják az eszközt, a nagy központoktól való távolság esetén is megnyílik a lehetőség bonyolultabb sebészeti beavatkozások előtt.
Animáció: HáziPatika.com