A húsokban és zsírokban gazdag, és összetett szénhidrátokban szegény nyugati étrend egyenes úton vezet a vastagbélrákhoz - állítja Stephen O'Keefe professzor, a Pittsburgh Egyetem munkatársa. A professzor szerint az ilyen étrendben szereplő ételek káros hatással vannak a bélflórára, aminek egészsége elengedhetetlenül fontos a daganatos betegségek megelőzésében.
Az egészséges ételeket, például összetett szénhidrátokat fogyasztók bélrendszerében nagy mennyiségben megtalálhatók a firmicutes baktériumtörzs tagjai, amelyek az emésztetlen maradékokból zsírsavakat és vitaminokat hoznak létre, így biztosítva a belek egészségét. Az egyik ilyen zsírsav, nemcsak az egészséges bélfalak fenntartásában segít, de szabályozza a sejtnövekedést és a differenciációt. A legújabb kutatások szerint ez a zsírsav segíthet csökkenteni a vastagbélrák kialakulásának esélyét.
A húsokban gazdag étrend ezzel szemben arra készteti a bélben lévő baktériumokat, hogy kén-hidrogént és más valószínűleg rákkeltő anyagokat állítsanak elő.
"A vastagbélrák a nyugati világban a második leggyakoribb rákos eredetű halálok - nyilatkozta a professzor - Adataink szerint a megfelelő étrend betartásával megőrizhetjük bélflóránk egészségét, ezzel pedig jelentősen csökkenthetjük a vastagbélrák kialakulásának esélyeit."
"A rostokban és keményítőkben gazdag étrend segíti a jótékony bélbaktériumok működését és növeli a rákellenes zsírsavak mennyiségét a bélrendszerben, a húsban gazdag étrend ezzel szemben károsítja ezeket a baktériumokat, amelyek így nem védenek a megbetegedések ellen" - nyilatkozta O'Keefe professzor.
Animáció: HáziPatika.com