Szakértők szerint ezért gyomorrákos egyre több fiatal

Aggasztó mértékben nő a gyomorrákos fiatalok aránya világszerte. Egyes szakértők szerint elképzelhető, hogy mindez a túlzásba vitt sóbevitellel magyarázható.

Az ételek gyakori utánsózása növeli a gyomorrák kockázatát – hívta fel a figyelmet Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. A News-Medical cikke nyomán azt írták, a szakemberek a túlzott sófogyasztással hozzák összefüggésbe azt, hogy egyre több a gyomorrákos fiatal.

fűszermalom, só. bors. saláta
Jobb lenne visszafogni a sófogyasztásunkat. Fotó: Getty Images

Mi a baj a sóval?

A só rákkeltő vegyületekkel károsíthatja a gyomor hámsejtjeit, ezáltal pedig növelheti a gyomorrák kialakulásának kockázatát. A só emellett a gyomor nyálkahártyáját is károsíthatja, így sebezhetőbbé válnak a szövetek a Helicobacter pylori nevű kórokozó megtelepedésével szemben.

Az utánsózás is egy káros szokás

Brit kutatók nemrégiben azt vizsgálták, mennyiben függhet össze egy ember sózási szokása és a gyomorrák kockázatával, és megállapították, hogy az ételek utólagos sózása jelentősen növelheti a gyomorrák kialakulásának valószínűségét. Azt látták ugyanis, hogy azoknál az alanyoknál, akik rendszeresen utánsózták ételeiket, 41 százalékkal nagyobb eséllyel alakult ki gyomorrák, mint azoknál, akik ritkán vagy soha nem sózták meg az elkészült ennivalókat.

Ezek a tünetek jelzik, ha túl sok sót fogyasztunk
Mutatjuk, mi figyelmeztethet a túlzott sófogyasztásra, és azt is, hogyan csökkentheted a szervezetedbe bevitt só mennyiségét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.