"Azt hiszem, az elkövetkező öt évben elvégezhetjük azt a munkát, amelyhez normális esetben tíz évre lenne szükség. Számítanak a napok is és a percek is" - fogalmazott a politikus. Joe Biden személyes ügyének is tekinti a rákbetegség elleni harcot, mert a fia tavaly májusban, 46 évesen, agydaganatban hunyt el. Az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet (FDA) égisze alatt újabb onkológiai központot hoznak létre, amely összehangolja és felülvizsgálja az FDA hatókörébe tartozó kórházak és kutatóközpontok rákkutatását. Még három ilyen onkológiai központot hoznak létre, s ezektől azt remélik, hogy felgyorsul a gyógyszerek és a gyógymódok szövetségi engedélyezési folyamata, ezzel pedig a tudományos kutatások eredményeinek mielőbbi gyakorlati megvalósítása.
Bírálták a gyógyszergyártókat és a rákkutatókat
Biden élesen bírált egyes rákkutató közösségeket, mert szerinte gyakran eltitkolják, sokáig nem hozzák nyilvánosságra a kutatási eredményeiket és adatbázisaikat, s ezzel lassítják az összefogást és az egymás eredményeire is épülő, hatékony rákellenes küzdelmet. Az alelnök ígéretet tett rá, hogy alaposan kivizsgáltatja, igaz-e ez a gyakorlat, és ha bebizonyosodik, akkor személyesen intézkedik annak érdekében, hogy az adófizetők pénzeiből folyósított dollármilliós támogatásokat megvonják az adott közösségektől. Emellett egy esztendős ultimátumot adott a rákkutató intézményeknek arra, hogy eredményeiket és adatbázisaikat hozzáférhetővé tegyék.
A politikus szerint a világ fordulóponthoz érkezett a rákbetegség gyógyításában, csakhogy az áttöréshez vezető úton maguk a rákkutató közösségek jelentik a legnagyobb akadályt. "Ezért senki nem hibáztatható, de meg kell oldanunk ezt a problémát" - mondta Biden. Ostorozta a gyógyszergyártókat is, akik szerinte indokolatlanul magas árakat szabnak készítményeiknek, így azokhoz csak a tehetősek jutnak.
A rákbetegség elleni harc új programját - amelyet "Célozzuk meg a Holdat" névre kereszteltek - Obama elnök idén januárban, az Egyesült Államok helyzetéről elmondott kongresszusi beszédében jelentette be. A szövetségi program lényege a köz-, és magánforrások növelése, valamint az információk megosztásának javítása a daganatos betegségek elleni harcban. A program irányításával Obama elnök Joe Bident bízta meg.