Táplálkozás mellrák esetén: 10 jótanács

Betegklubokban, várószobákban, illetve beteg hozzátartozót gondozó családokban az egyik leggyakrabban elhangzó kérdés: mit ehet és mit ihat a beteg, illetve mit lehet tehet azért, hogy az étrend is segítse a kezelést? Mutatjuk a válaszokat.

Egyre inkább ráébredünk: a helyes táplálkozás az egészségünk kulcsa lehet. Az adott élethelyzetnek megfelelő étrend a megelőzés alapja, csökkenti a kockázatot, a betegeknek pedig segít legyőzni a kórt, megőrizni az erőnlétet. Így van ez az emlődaganatos betegek esetében is. A kezelések idején, a kemo-, a sugár- és hormonterápia idején, a műtét után különös figyelmet érdemes fordítani a helyes táplálkozásra. Az okosan összeállított étrend ugyanis segít az erőnlét megtartásában, a fertőzések megelőzésében és leküzdésében, a kezelések mellékhatásainak legyőzésében, és hozzájárul ahhoz, hogy a szervezet újraépítse a betegség és a kezelések következtében lebontott vagy rongálódott egészséges sejteket, szöveteket. Néhány jó tanácsot gyűjtöttünk össze ehhez.

A változatosság nem csak gyönyörködtet

Az emlődaganatban érintetteknek törekedniük arra, hogy táplálkozásuk ne legyen egyoldalú, minden ételféleség (kenyérfélék, gabonák, zöldségek, gyümölcsök, sovány húsok, tejtermékek) előforduljon az asztalukon – ajánlotta Henter Izabella dietetikus a Magyar Rákellenes Liga tanácsadójaként. Az érintettek fogyasszanak több magas fehérjetartalmú ételt: tejterméket, hüvelyeseket, olajos magvakat, halakat, baromfit, tojást.

Ügyelni kell a testsúlyra

Az emlődaganat kezelése során egyes betegeknek megváltozik a testsúlyuk. Fontos, hogy a beteg igyekezzen megtartani az ideális testsúlyát helyes étrenddel és fizikai aktivitással. Ez utóbbiból legalább félóra ajánlott naponta, és nem feltétlenül csak tornát jelenthet: lehet egyszerűen séta, kertészkedés is például. A testsúlyt érdemes hetente ellenőrizni, és fel kell figyelni arra, ha egy hónapon belül három kilogrammot meghaladó, nem szándékos fogyást vagy hízást észlelünk: ilyen esetben forduljunk orvoshoz, illetve kérjük dietetikus tanácsát.

Bánjunk csínján az étrend-kiegészítőkkel

Ellentétben az általános hiedelemmel, a legtöbb nőnek az emlődaganat kezelése alatt nincs szükség étrend-kiegészítőkre. A megszokott étrend megfelelő átalakításával biztosítható a szervezet számára a szükséges energia- és tápanyagmennyiség. Ha mégis úgy döntünk, hogy étrend-kiegészítőt is használunk, előtte beszéljük meg onkológusunkkal, mert néhány közülük káros kölcsönhatásba léphet a kezelésre használt szerrel.

A bűvös ötös

Együnk naponta legalább öt adag zöldséget és gyümölcsöt. Ettől nem kell megijedni, hiszen egy adagnak számít egy pohár rostos gyümölcslé vagy egy alma, egy nyers salátaköret is például.

A teljes teljesebb

Válasszuk a teljes kiőrlésű gabonákból készült ételeket, élelmiszereket, és fedezzük fel a barna rizst, a kölest, a tönkölybúzát, a hajdinakását, a rozs-, a zab-, a búzakorpát is. Ezek változatos szénhidrát-, vitaminforrásként és rostgazdagságukkal is szolgálják az egészséget.

mellrák, étkezés
A mellrák megelőzésében sokat segíthet a helyes táplálkozás is.

Változatos fehérjék

Igyekezzünk minél többféle fehérjeforrást beépíteni az étrendjébe: a halakban, a hüvelyesekben, a különböző magvakban gazdag forrását találhatjuk az egészséges fehérjeféléknek.

Vásároljunk körültekintően!

Olvassuk el figyelmesen az élelmiszerek címkéjét, vásároljunk elsősorban zsírszegény, alacsony só-, cukor- és transzzsírsav-tartalmú (TFA) termékeket. Törekedjünk tartósító- és vegyszermentes élelmiszerek, biotermékek vásárlására.

Zsírszegényen jobb!

Az ételek elkészítésekor használjunk kevés zsiradékot, és ezek lehetőség szerint növényi eredetűek legyenek: olíva, repce, lenmag, dió, szezámmag, szója, stb. olajak ajánlhatók. A konyhatechnológia is segíthet ebben: részesítsük előnyben az aromás főzést, párolást, grillezést. Alufóliában, cserépedényben, kuktában készítsük ételeinket. Onkológiai kutatások igazolták, hogy a műtét utáni étrend, a zsírszegény diéta csökkenti a daganat kiújulásának esélyét.

Vitaminban gazdag ételek

Biztosítsuk a megfelelő folsav-, D-vitamin- és kalciumbevitelt azzal, hogy étrendünkben helyet kapnak a tejtermékek, a sötétzöld (brokkoli, spenót) és a sárga (bab, tök, répa, paradicsom) zöldségek, a gyümölcsök, az olajos magvak (dió, mogyoró, mandula, tökmag) és a teljes kiőrlésű gabonák.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Többnyire derült, napos idő várható, inkább csak kevés fátyolfelhő lehet a déli országrészben az égen. Északkeleten, illetve eleinte a délnyugati határnál viszont borult, párás, ködös idő valószínű, ezeken a tájakon csak lassan, fokozatosan javulnak a látási viszonyok. Északkeleten egészen délutánig borongós, felhős maradhat az ég. Csapadék nem várható, legfeljebb a ködös részeken fordulhat elő szitálás. Estétől ismét nagy területen képződik köd, illetve rétegfelhőzet. A délnyugati, nyugati irányú szél többnyire gyenge vagy mérsékelt marad. A hőmérséklet kora délután általában 15 és 20 fok között alakul, de a tartósabban ködös, borult északkeleti tájakon ennél néhány fokkal hűvösebb is lehet. Késő este 6 és 13 fok közötti értékek valószínűek. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra