Több lett a rákbeteg a füstszűrős cigarettától

Európában naponta ezer ember hal meg tüdőrákban, hazánkban pedig az EU-s átlaghoz képest is kiugróan magas ez a daganattípus. Hogy ez miért is van így, arról Dr. Ostoros Gyula beszélt, aki élőben jelentkezett a világ legnagyobb onkológiai szakfórumáról, az USA-ból.

A daganatos megbetegedés az egyik legsúlyosabb civilizációs ártalom, amellyel a modern kor emberének meg kell küzdenie. Fajtái közül a tüdőrák a leggyakoribb és legveszélyesebb, amely világviszonylatban mintegy 1,8 millió emberéletet követel, és az összes daganatos halálozás 18%-át teszi ki. Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság, a világ legnagyobb onkológiai szakfóruma ezért kiemelt témaként kezelte ezt a ráktípust június eleji ülésén. Az USA-ban rendezett tudományos konferenciára a világ minden pontjából 30 ezren érkeztek, hogy megvitassák a rákkutatás és kezelés legújabb kihívásait. Dr. Ostoros Gyula, az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet osztályvezető főorvosa is a helyszínen tartózkodott.

„Elszomorító az adat, hogy a férfiak esetében a tüdőrák okozta halálozásban hazánk világesőnek számít. Magyarországon évente 10 ezer feletti új tüdőrákos megbetegedést diagnosztizálnak, miközben 8 ezer beteget veszítünk el.” – hívta fel a figyelmet az onkológus. A tüdőrák persze nem csak minket sújt – Európában naponta 1000 ember veszíti életét emiatt – arányaiban hazánk mégis rendkívül rossz mutatókat produkál. Ennek egyik oka a dohányosok nagyobb aránya, teljes egészében azonban nem magyarázható ezzel, hiszen sok más országban ugyanennyi dohányosra kevesebb daganatos megbetegedés jut.

10-ből 9 tüdőrákért a cigaretta a felelős

Nagymértékben csökkent a szálló por mennyisége a vendéglátóhelyeken azóta, hogy bevezették a nemdohányzók védelméről szóló törvényt: a szennyezettség foka akár 89 százalékkal is kevesebb lehet a zárt helyiségekben. Erről részletesebben az alábbi cikkünkben olvashat!

Ez esetben a cigaretta egyértelműen a legnagyobb rizikófaktor, a tüdőrák kialakulásának 85-90 százalékáért a káros szenvedély tehető felelőssé. Letenni sosem késő, még akkor sem, ha már kialakult a betegség, lefolyása és a túlélési esélyek ugyanis még ekkor is javíthatóak – hangsúlyozta az onkológus. A férfiak veszélyeztetettebbek a nőknél, az arányok azonban országonként változóak: hazánkban körülbelül 1,2-szer több férfinél diagnosztizálnak tüdőrákot, míg például Oroszországban kétszeres az erősebb nem érintettsége. Sajnos az arányok nem azért közelítenek egymáshoz, mert a férfiak kevesebbet, hanem azért, mert a nők többet dohányoznak. Az utóbbi években számos intézkedéssel próbálták népszerűtlenebbé tenni a cigarettát, jelentős előrelépést azonban nem sikerült elérni.

A dohányzás ártalmainak visszaszorítására tett egyik legnagyobb – illetve inkább leglátványosabb – kísérlet a füstszűrők bevezetése volt. A 60-as évek végéig a cigarettákban nem volt filter, azt fokozatosan vezették be a dohánygyárak, de bizonyos márkákat még az ezredfordulón is lehetett „mezítlábasan”, azaz füstszűrő nélkül kapni. A reformot követően azonban nem javultak látványosan az egészségügyi mutatók, csupán a ráktípusok változtak. Amíg a füstszűrő nélküli cigaretták dominálták a piacot, a dohányosoknál inkább laphám eredetű daganatokat diagnosztizáltak, a füstszűrős cigaretták elterjedését követően pedig a mirigyeredetű daganatok alakultak ki gyakrabban. Ennek gyógykezelése ráadásul rosszabb eredményekkel kecsegtet, mint a korábban domináns ráktípusé, a dohánytermékek további népszerűsödésével így csak súlyosbodott a tüdőrák jelentette krízis – tudtuk meg a szakembertől.

Sem a füstszűrő, sem pedig a light cigaretta nem szorította vissza a tüdőrákot

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Sok dohányos egészségesebbnek gondolja a light cigarettákat, ezek ugyanis kevesebb nikotint és káros anyagot tartalmaznak a hagyományos fajtánál. Kutatások bizonyították ugyanakkor azt is, hogy ezek a termékek sem károsítják kevésbé az egészséget. A light cigarettát ugyanis mélyebben letüdőzik a dohányosok, a füstöt pedig tovább bent tartják, hatása így ugyanolyan romboló. Ráadásul a csökkentett cukortartalmú, „light” élelmiszerekhez hasonlóan ennek is van egy pszichológiai hatása, ami visszafelé sül el: a vásárlók jóval többet fogyasztanak belőle, mert azt gondolják, az semmilyen káros hatással nincs a szervezetükre.

Nehezíti a tüdőrák kezelését, hogy sokan már csak előrehaladott stádiumban kerülnek a szakorvoshoz. Komplex kezelést lehet ilyenkor a leghatékonyabban alkalmazni, a kemoterápia, sugárkezelés és a célzott kezelés együttesen maximalizálhatja hatását a daganattal szemben. Viszont ha áttét képződik, a terápiás módszerek együttes alkalmazásával is csekély a gyógyulás esélye – hangsúlyozta Dr. Ostoros Gyula.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra