Tünetek, amelyek a növekedési hormon hiányára utalnak

Az alacsonyabb termet hátterében gyakran merül fel a növekedési hormon hiánya. Ugyanakkor a hiányállapotra nem csupán ez a tünet figyelmeztethet.

A növekedési hormon, ahogy a neve is mutatja, a többi között a növekedésért felelős, de az anyagcsere-folyamatokat is jelentősen befolyásolja. Sokan úgy gondolják, ha alacsonyabb termetűek, akkor biztosan ennek a hormonnak a hiánya áll a háttérben. De vajon tényleg mindig ez a tünete?

A növekedési hormon hiánya nemcsak a növekedésre, hanem az anyagcserére is hat. Fotó: Getty Images
A növekedési hormon hiánya nemcsak a növekedésre, hanem az anyagcserére is hat. Fotó: Getty Images

A növekedési hormon az agyalapi mirigyben képződik. Élettani körülmények között szintje a nap folyamán ingadozik, legmagasabb az éjszaki órákban. A hormon termelődése az élet folyamán is változik: gyermekkorban növekszik, maximumát a pubertás alatt éri el, majd lassan, fokozatosan csökken - mutatott rá Prof. Dr. Góth Miklós, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a  Budai Endokrinközpont  endokrinológusa. Gyermekkorban a növekedésihormon-hiány alacsonynövést okoz, a végtagcsontok mérete elmarad a gyermek kronológiai korától.

A növekedési hormon hiánya felnőttként

Az 1980-as évek második felében felismerték, hogy a növekedési hormonnak felnőttkorban is fontos élettani szerepe van – bár nem a növekedést befolyásoló, hanem az anyagcserére ható módon. Az első közlemény felnőttek növekedésihormon-kezeléséről 1989-ban jelent meg. Statisztikai adatok szerint Magyarországon két-háromezer súlyos növekedésihormon-hiányos felnőtt beteg él, de sajnos ezeknek csak mintegy 10 százalékát kórismézik és kap hormonpótló kezelést.

A súlyos felnőttkori növekedésihormon-hiány két formája a gyermekkorban kezdődő, gyakran ismeretlen okú (azaz idopátiás) hormonhiány, illetve ritkábban a genetikai eltérés, amely a felnőttkorban is megmarad. Létezik ugyanakkor felnőttkorban kezdődő növekedésihormon-hiány is.

A felnőttkori súlyos növekedésihormon-hiány klinikai tünetei:

  • az izomtömeg, izomerő csökken;
  • a testzsír növekszik, fokozódik a derékkörfogat és csípőkörfogat hányadosa;
  • a test víztartalma csökken;
  • a fizikai terhelhetőség csökken;
  • az életminőség romlik;
  • csontritkulás;
  • inzulinrezisztencia;
  • az LDL-koleszterin szintje emelkedik;
  • nő a depresszióra való hajlam.

Okai

A felnőttkorban kezdődő variáns leggyakoribb oka agyalapi mirigyben képződő jóindulatú daganat, amely nyomhatja az ép agyalapimirigy-szövetet. Egyéb kórképek során szintén kialakulhat növekedésihormon-hiány. Például egy fejet ért trauma, az agyi pókhálóhártya alatti (subarachnoidalis) vérzés, rosszindulatú nyaki daganatok sugárkezelése egyaránt okozhatja.

Kezelése

A hormonpótló kezelés során szintetikus növekedési hormont tartalmazó injekciót napi egyszer kell beadni a bőr alá. Nők igénye nagyobb, mint férfiaké, és a szükséglet a kor előrehaladtával csökken. A hormonpótlás finanszírozása Magyarországon jelenleg nyolc endokrin centrumhoz kötött.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A dózist fokozatosan emelik, amíg a növekedési hormon hatására a májban kezdődő inzulinszerű növekedési faktor I (IGF-I) szintje a kívánt tartományba kerül. A kezelés előtt – amennyiben ez szükséges – a nemihormon-, mellékvesekéreg-hormon, pajzsmirigyhormon adását be kell állítani.

A kezelés ellenjavallatai: aktív rosszindulatú betegség jelenléte, agyi nyomásfokozódással járó állapotok, a retina bizonyos elváltozásai (proliferatív retinopátia). A kezelés fontosabb – ritkán előforduló – mellékhatásai az alábbiak:

  • alagút-szindróma (alkarokon alakulhat ki);
  • izomfájdalom;
  • vízvisszatartás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.