Új kutatócsoport fékezné meg az agyrákot

Az egyik legagresszívebb agyráktípus tanulmányozására hoz létre kutatócsoportot Kaszás Attila neurobiológus a Magyar Kutatási Hálózat Hazahívó programjában.

A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézetében megalakuló új kutatócsoport célja az egyik legagresszívebb agyráktípus, a glioblasztóma és annak egyik súlyos szövődménye, a tumorral kapcsolt epilepszia kutatása és lehetséges kezelése.

agy, agydaganat, MRI, MR, CT, képalkotó vizsgálat
Az agyat célzó képalkotó vizsgálatok során látható az elváltozás. Fotó: Getty Images

Cél, hogy a tumor ne tudjon növekedni

Kaszás Attila több franciaországi kutatóintézetben szerzett tapasztalatot a képalkotó, elektrofiziológiai és neurotechnológiai módszerekben. Az általa hazahozott neurotechnológia alkalmazásával a kutató célja egyebek mellett a glioblasztóma többszintű megfigyelése, a tumor növekedésének csökkentése, valamint az ahhoz kötött kóros epileptikus aktivitás befolyásolása.

A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat közleménye közölte: a HUN-REN által 2023-ban első alkalommal meghirdetett Hazahívó és Külföldi Kutatókat Toborzó Programban a nemzetközi élvonalhoz tartozó hat magyar és egy külföldi kutató érkezik Magyarországra, hogy kutatócsoportot alakítson és megvalósítsa a nyertes pályázatban vállalt tudományos projektjét.

Kutatóknak sikerült azonosítaniuk egy súlyos agydaganattípus – a glioblastoma multiforme – esetében nyolc gént, amelyek megjósolják, hogy meddig élhet a beteg a diagnózis után. Ezek a gének az immunrendszerhez kapcsolódnak, és segíthetnek az orvosoknak meghatározni a legjobb kezelést. Korábbi cikkünkben számoltunk be arról, hogy sikerült azonosítani a leghalálosabb agydaganatot.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra