Ahogy bizonyos daganatfajták - például néhány mellráktípus és a prosztatarák - hormonfüggő, úgy egy gyakori agydaganat kialakulásában az LDL-koleszterin játszik fontos szerepet. Az amerikai tudósok felfedezése - hogy a legtöbb glioblasztóma koleszterinfüggő - új gyógyszerek kifejlesztésére ad lehetőséget. Erről a Cancer Discovery című folyóiratban számoltak be.
A glioblasztómák 90 százaléka rendelkezik a "hiperaktív jelzőúttal" a koleszterinre. Ez azt jelenti, hogy a sejtjeik programozása miatt magukba szippantják az LDL-koleszterint, mely miatt tovább növekednek.
"Kutatásunk kimutatta, hogy a tumorsejteknek nagy mennyiségű koleszterinre van szükségük a növekedéshez és a túléléshez. Ha gyógyszeresen vágjuk el a koleszterinforrástól, akkor forradalmian új terápiás módszert dolgozhatunk ki a glioblasztóma kezelésére" - számolt be dr Deliang Guo, az Ohioi Állami Egyetem Rákközpontjának onkológus adjunktusa, a tanulmány vezetője elmondta.
Dr. Paul Mischel, a Kaliforniai Egyetem Jonsson Rákközpontjának patológus professzora hozzátette: "Lehetséges, hogy a felkínált stratégiával gátolható a mechanizmus, a tumorsejtek elpusztításához pedig nem lesz szükség jelentős mérgező anyag bevetésére. Sokkal hatékonyabb kezelés válik lehetővé az agydaganat e halálos fajtájában szenvedő betegek számára."
Az eredmények emberi agydaganatsejtek laboratóriumi vizsgálataiból és állatkísérletekből származtak.
A multiform glioblasztóma felnőtteknél fordul elő leggyakrabban. A legagresszívabb daganattípusok egyike, kezelése igen bonyolult. A felfedezésétől számítva átlagosan 15 hónap túlélési időre lehet számítani.
Animáció: HáziPatika.com