Új módszer az egyik legagresszívabb rák ellen

Laboratóriumi kísérletek során megállították a melldaganatok egyik legagresszívabb formája, a tripla negatív mellrák sejtjeinek terjedését. A kutatók ehhez a CRISPR nevű génszerkesztési eljárást használták.

A Machesteri, a Glasgow-i és a Sheffieldi Egyetem kutatócsoportja az úgynevezett tripla negatív mellrákot vizsgálta. A kutatók a CRISPR génszerkesztési technológiával eltávolították két fehérje - a RUNX és a CBF béta - egyikét a rákos sejtekből. Bármelyiket is vágták ki a "genetikai ollóval", a rák terjedése megállt, ám a CBF béta nevű fehérje kimetszése látszólag nagyobb hatást fejtett ki. Amikor pedig a két fehérje bármelyikét visszaszerkesztették a sejtekbe, a rák folytatta a terjedést.

génszerkesztés, CRISPR, mellrák, tripla negatív mellrák, daganatos betegségek, agresszív rák, rákos sejtek
Megállították a tripla negatív mellrák sejtjeinek terjedését. Fotó: Getty Images

Gyakran képez áttéteket

A gyermekek génjei szerkeszthetőek az anyaméhben - olvassa el a részleteket!

A rosszindulatú melldaganatok mintegy 15 százaléka tripla negatív. Ez az altípus nem reagál azokra a kezelésekre, amelyeket a daganat más altípusai ellen alkalmaznak. A tripla negatív mellrák ráadásul nagy valószínűséggel terjed át más szervekre, és nagyobb eséllyel újul ki a kezelések utáni első években.

Megvan a megoldás?

Az új felfedezés fontos mérföldkő az áttéteket képező rák terjedésének megértésében, noha hosszú még az út, amíg az eredményekből hatékony terápiákat lehet kifejleszteni - mondta Paul Shore, a Manchersteri Egyetem munkatársa, a kutatás vezetője. Hozzátette azonban, hogy a két fehérje más, egészséges szövetekben is megvan, tehát olyan szert kell találni, amely ezeket kíméli.

"Fontos kiemelni, hogy még nem tudjuk, hogy minden tripla negatív sejtre igaz-e a felfedezett hatás, a betegségnek ugyanis több típusa is van" - emelte ki a szakember.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Éjszaka egyre több helyen lehet számítani pára, köd, illetve rétegfelhőzet képződésére, ezzel párhuzamosan egyre kisebb területen marad derült az ég. Hajnalban északnyugat felől egy hidegfront érkezik, amellyel fokozatosan javulnak a látási viszonyok. Csapadék nem valószínű, legfeljebb szitálás fordulhat elő. A hajnalig gyenge délnyugati szél egyre inkább északnyugatira fordul és az Észak-Dunántúlon, valamint a főváros térségében megélénkül, helyenként erős lökések is lehetnek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 11 fok között várható, de a szélvédett tájakon ennél pár fokkal hidegebb is lehet. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra