A szervezet cinkfelvételét szabályozó mechanizmus kulcsszerepet tölthet be az agresszív emlőrákosok kezelésének javításában - állítják a Cardiffi Egyetem, és a London College munkatársai.
A cink alapvető az egyedfejlődésben, az immunrendszer működésében, és sok más biológiai folyamatban. Számos betegséget kötnek a cinkanyagcsere zavarához, például a cukorbetegséget, idegdegenerációs betegségeket, gyulladásokat és a rákot. A sejtek cinkszintjét speciális transzportmolekulák szabályozzák.
Mostanáig a tudósok nem értették, a transzporterek hogyan eresztik át a cinket, azonban Dr. Kathryn Taylor és munkatársai felfedték a titkot.
A munkacsoport leírt egy CK2-nek elnevezett fehérjét, mely a ZIP7-es cinkszállító molekulát "kapcsolja be". Ismert, hogy ha azok az emlőrákos sejtek, melyekben túl sok cink van (részben a ZIP7 túlzott aktivitásának köszönhetően) ellenállóak tamoxifen-kezeléssel szemben. Emellett azok a sejtek, melyekben megtalálható a CK2, nagyobb hajlamot mutatnak a szaporodásra. Ez felveti annak a lehetőségét, hogy a CK2 gátlásával a daganatot is blokkolni lehet. A kezdeti klinikai vizsgálatok is alátámasztják az elméletet.
Amennyiben a további eredmények is kedvezőek lesznek, a felfedezés újfajta daganatellenes kezelési stratégiákhoz vezethet.