Új szer: 90 százalékos túlélés, kemoterápia nélkül

Egy új gyógyszer a B-sejtes krónikus limfocitás leukémia túlélési rátáját 90 százalékra emeli - egy brit lap híre szerint. Ráadásul nem a kemoterápiában megszokott erős kémiai hatású vegyületről van szó. Így a remények szerint helyettesítheti a súlyos mellékhatásokkal járó eddigi kezeléseket is.

Áttörést jelenthet egy új gyógyszer nemzetközi kipróbálása: a kutatók reményei szerint ez hatékony fegyver lehet a leukémia elleni küzdelemben. Egy ausztrál orvos már azt is sugallja: mindez a kemoterápia végét is jelentheti - jó esetben.

A Daily Mail által idézett nemzetközi kipróbálás során 391 beteg kapott a szerből.(Az új hatóanyagot az Egyesült Államokban fejlesztették ki eredetileg.) A páciensek krónikus limfocitás leukémiában szenvedtek. Ezt a betegséget angolul CLL-nek rövidítik, és néha hozzáteszik ehhez, hogy B-sejtes CLL-ről van szó.

Mi a krónikus limfoid leukémia?

A kipróbálás során a betegek túlélési esélye kilencven százalékra nőtt. Ez magasabb arány, mint a kemoterápiás kezelés 81 százalékos hatékonysága.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

További előnye az új szernek, hogy kevésbé avatkozik be a szervezetbe, így például a sugárkezelésnél kevésbé "invazív". Azoknál is eredményesnek mutatkozott a gyógyszer, akiknél a leukémia ellenállt a kemoterápiának .

Az eredmények szerint egy éven belül tízből négy beteg leukémiája remissziót mutatott (azaz "visszahúzódott" a betegség), ez a sugárterápia 100-ból 4-es arányához képest óriási javulást jelent.

Új szer: 90 százalékos túlélés, kemoterápia nélkül

Dr. Con Tam, a melbourne-i Peter MacCallum Rákkutató Központ munkatársa mindezek után bizakodó: az új szer akár a kemoterápiát is felválthatja, mint a című szaklapban megjelent tanulmány társszerzője szerint a betegek gyorsabban reagáltak az új szerre, mint a kemoterápiára, és kevesebb mellékhatás lépett fel náluk. Ráadásul ez alternatív kezelési módnak bizonyult a kemoterápia-rezisztencia esetén - tette hozzá Tam. Az új szer ugyanis egy olyan enzimet bénít meg, amely a leukémia szempontjából fontos.

Az orvosok reményei szerint a gyógyszer egy éven belül elérhetővé válhat az ausztrál betegek számára.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra