Újragondolják a daganatos betegek kezelését

Kutatók, szakpolitikusok és civilek közösen dolgoztak ki akciótervet a daganatos betegekért.

Kutatók, szakpolitikai döntéshozók, karitatív és civil szervezetek közösen dolgoztak ki akciótervet azért, hogy javuljanak a daganatos betegek túlélési esélyei - olvasható az Országos Onkológiai Intézet és az Európai Onkológiai Akadémia közös közleményében. A cél, hogy 2030-ra a diagnosztizált betegek 75 százalékánál 10 éves daganatspecifikus - az egyéb halálokokat nem figyelembe vevő - túlélést lehessen elérni a fejlett egészségügyi rendszerrel rendelkező uniós tagállamokban.

Daganatok és áttétek: milyenek lehetnek az esélyeink? Ha egy daganat már áttétet adott, akkor komoly a baj - de nem mindegyik tumor esetében azonos mértékű. Kattintson a részletekért!

Egyre nagyobb a nyomás az ellátórendszereken

A daganatos megbetegedések növekvő száma miatt egyre nagyobb nyomás nehezedik az európai egészségügyi ellátórendszerekre, amelyeknek hamarosan szakember- és forráshiánnyal kell szembenézniük. A rákkal diagnosztizáltak száma a 2018-ban mért 3 millióról 2040-re előreláthatólag 4 millióra emelkedik az Európai Unióban. Várhatóan még meredekebben emelkedik majd a száma azoknak a diagnosztizált és kezelt betegeknek, akik rendszeres szűrővizsgálatokra és speciális kezelésre szorulnak - tették hozzá.

Egyre több rákbeteget kell ellátni az EU-ban. Fotó: Getty Images
Egyre több rákbeteget kell ellátni az EU-ban. Fotó: Getty Images

Az Európai Onkológiai Akadémia (European Academy of Cancer Sciences) számos rákkutatóval, szakpolitikai döntéshozóval és civil szervezettel folytatott konzultációt, hogy konszenzuson alapuló ajánlásokat fogalmazzon meg az Európai Bizottság Onkológiai Missziója (Cancer Mission) számára. Mint mondták, egy átfogó, a kutatások eredményeit a betegellátásban minél hamarabb alkalmazó megközelítéssel lehetne elérni a kívánt eredményt.

Az ajánlásokat a Molecular Oncology folyóirat augusztusi számában publikálták. A szakértők a cikkben hangsúlyozzák a fenntartható, határokon átnyúló infrastruktúra kiépítésének szükségességét, amelyek lehetővé teszik a kutatók szoros együttműködését. "A kiterjedt európai hálózatok a kutatók számára hozzáférést biztosíthatnak a betegek, a biológiai anyagok és technológiai források tömegéhez, összekapcsolva a kutatást és az egészségügyi ellátást" - olvasható az összefoglalóban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szakemberek továbbá konkrét javaslatokat fogalmaznak meg, hogy miként lehetséges "a betegeket felelős helyzetbe hozni, javítani a szakemberek képzésén, valamint csökkenteni az onkológiai kutatások terén a jelenleg fennálló egyenlőtlenségeket az Európai Unión belül". Az ajánlások megfogalmazásában Magyarországról Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere és Nagy Péter, az Országos Onkológiai Intézet tudományos igazgatója vett részt - olvasható a közleményben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra