Magyar fejlesztés segít a cukorbetegeken

Nagy segítség lehet az 1-es típusú cukorbetegeknek a telefonos alkalmazás, amelyet három magyar fiatal fejlesztett ki. A program tanul a szervezet étkezésre és mozgásra adott reakcióiból, így előre jelezheti, ha a beteg vércukorszintje veszélyesen megemelkedik vagy lezuhan.

A cukorbetegség korunk egyik legsúlyosabb egészségügyi kihívása, amely Magyarországon is majdnem minden tizedik embert érint. Mindkét fajtája komoly életmódváltást és állandó odafigyelést igényel - az egyes típusra azonban ez halmozottan igaz: a beteg csak úgy tudja elkerülni a diabétesszel járó súlyos szövődményeket, ha rendszeresen méri és naplózza a vércukorszintjét , és naponta többször pótolja a szervezetéből hiányzó inzulint. Az okoseszközök korában már nekik sem kell csak a füzetükbe írt jegyzeteikre hagyatkozni: három magyar fiatal közösen fejlesztett egy applikációt, amely megkönnyítheti a cukorbetegek életét.

Ki legyen 2018 Egészséghőse? Már érkeznek az első szavazatok az Egészséghősök pályázatra: összesen 128 jelölt közül választhatjuk ki azokat az egészségügyi dolgozókat és civileket, akik a legtöbbet tették a lakosság egészségéért. A programról és a jelöltekről az alábbi cikkünkben olvashat részletesebben!

A diabetológus már a zsebünkben van

Az informatikusként végzett két idősebb testvér, Havlik Tamás és Marcell BME-s tanulmányaik miatt kezdtek el foglalkozni vércukorszintek elemzésével, öccsük, Károly pedig orvosi ismereteivel szállt be a munkájukba. "A projekt a két idősebb bátyám szakdolgozatából indult ki, akik vércukorszint-változásokat elemeztek és valamilyen előrejelzőrendszert próbáltak meg kidolgozni. Ők alapvetően műszaki beállítottságúak, így a cukorbetegség hormonális hátterével és élettani folyamataival kevésbé voltak tisztában. Én a Semmelweis Egyetem orvostanhallgatójaként éppen erről tanultam, ezért segítettem nekik, amiben tudtam" - mondta el a HáziPatika.com kérdésére Havlik Károly. Másfél évvel a közös munkát követően céget alapítottak, és több pályázaton is indultak, de kezdetben a munka mellett még csak másodállásban tudtak az ötletükkel foglalkozni. Mostanra azonban már teljes figyelmüket a projektre összpontosíthatják.

Létrehoztak egy algoritmust, amely az inzulinkezelt cukorbetegek vércukorszintjét figyelve képes megjósolni bizonyos kilengéseket. Az eddig használt naplózós módszer elsősorban az orvosoknak szolgálhat információval, akik a viziteken utólag vonhatnak le következtetéseket az étkezésekről és a vércukorértékekről. Az algoritmus azonban összegzi ezeket az adatokat, és a terápia szempontjából is hasznos információkat szűr le belőlük. Sőt képes előre is megjósolni a vércukorértéket, így elkerülhetőek a nagyobb kilengések. Ez minden beteg számára fontos, hiszen a túl alacsony és a túl magas vércukorszint a diabétesz okozta szövődmények fő okozói.

A magyar fiatalok között is egyre több a cukorbeteg
A magyar fiatalok között is egyre több a cukorbeteg

Az algoritmus egy Diabtrend nevű okostelefonos alkalmazáson belül működik, amelybe a betegnek kell feltölteni a mérési eredményeket. Az alkalmazás a vércukoreredményeket, az inzulinszintet, az étkezést, a fizikai aktivitást, illetve az alvást naplózza: például egy beépített ételadatbázisból ki lehet választani, hogy mit és mennyit ettünk, a program pedig kiszámolja, hogy ez milyen szénhidrát-, zsír- és fehérjebevitelt jelent. A program figyeli, hogy az adott mozgásmennyiség és étrend milyen vércukorszintet eredményezett, és a változásokat megfigyelve képes megtanulni, hogy milyen hatással van mindez az egészségünkre. Havlik Károly szerint a rendszer már nagyjából egy hét naplózás után is képes kiismerni a szervezet reakcióit, így működése teljesen személyre szabottá válik. Elsősorban az 1-es típusú cukorbetegekre fókuszál az alkalmazás, a naplózás azonban a 2-es típussal élőknek is nagy segítséget jelenthet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hasonló alkalmazásból már több is elérhető a piacon - ezek nagy része azonban általános statisztikák alapján dolgozik, vagyis az alapján kalkulál, hogy egy átlagos cukorbetegnél milyen hatást vált ki például egy adott étel elfogyasztása. "A digitális egészségügy korszakában komoly előfutár lehet ez az alkalmazás, melyhez hasonló jó példákat - például a telediabetológiát - már Magyarországon is láthatunk. Az ilyen, állandó odafigyelést és napi többszöri kezelést igénylő betegségek esetén rendkívül fontos, hogy a páciens otthon is kapjon segítséget, és ne csak negyedévente, az orvosi viziteken halljon valami újdonságot az egészségéről" - mondta el Havlik Károly. A start-up nemcsak a hazai betegeket szolgálná ki, hanem az egész EU felé is nyitna: céljuk, hogy 2019 végéig 15 országban legyen elérhető az alkalmazásuk.

Az alkalmazás november 14-től (a Diabétesz Világnapon) lesz elérhető Androidra és IOS-re. Naplózási felületét ingyenesen lehet majd használni, az előrejelzés azonban havidíjasan igényelhető.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra