„Egy országnak az egészségügy sokba kerül. Rengeteg, különböző területeket történő kiadása van az egészségügyi intézményeknek” – mutatott rá Pusztai Erzsébet egészségügyi szakértő az ATV Start című műsorában. Hozzátette, mindezek ellenére a kormányzat mindig azzal számolt, hogy az egészségügyben még vannak tartalékok, csak jobban kellene takarékoskodniuk a kórházaknak. A szakember felhívta a figyelmet arra, attól senki sem fog jobban takarékoskodni, hogy nem kapja meg a működéséhez szükséges összeget. Közben pedig „az idő múlik folyamatosan, az anyagok és eszközök inflációja megy előre”. Pusztai Erzsébet szerint éppen emiatt, még ha lettek is volna, mostanra már mindenképpen elfogytak volna a tartalékok.
Más bajok is vannak
„Az orvostechnikai eszközöknek megvan az a hátulütőjük, hogy rendkívül anyagigényesek. Az alapanyagár növekedése, valamint a szállítási költségek növekedése – hiszen általában ezeket nem Magyarországon gyártják – odáig vezetett, hogy a gyógyászatisegédeszköz-ellátásban például már konkrét problémák vannak” – ezt már Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára mondta el az ATV-nek. Ismertetése szerint hiány van egyebek mellett a mozgássérültek ellátásához szükséges eszközökből is, például a kerekesszékekből, rolátorokból és támasztóbotokból. „Elfogyott a fedezett. Nem lehet a hatósági ár alatt beszerezni ezeket, még a legolcsóbb világpiaci áron sem” – magyarázta.
Komoly problémát okozhat továbbá az orvosi oxigén hiánya is. „Információim szerint például az otthoni oxigénellátás az év végére megszűnhet.” Rásky László tájékoztatása szerint a betegek szempontjából ez hospitalizációt jelent majd, tehát aki nem kap otthonra oxigént, az kórházba kerül, ami tovább drágítja az ellátást. De hasonló gondokkal küzdenek a kórházak a műtéti eszközökkel kapcsolatban is.
Ki tudja, mi jön még
Pusztai Erzsébet arra is rámutatott, hogy az otthonápoláshoz szükséges eszközökkel kapcsolatban is nagyon komoly problémák vannak. Ezek ugyanis vagy óriásit drágultak, vagy lehetetlen őket beszerezni. Ide sorolta a többi között a kötszereket, a betéteket és a felnőtt pelenkákat. „És még csak most megyünk bele a jelentős áremelkedésbe, hiszen a termékek jelentős része műanyag alapanyagú, és majdnem az összesnél jelentős szállítási költségek vannak. Az ősz folyamán pedig ennél csak súlyosabb helyzet lesz” – mutatott rá a szakértő.