A mesterséges intelligencia egyre hatékonyabban segít az egészségügyben

A magyar egészségügyi rendszer várhatóan rövidebb időn belül aknázza ki a mesterséges intelligencia használatának lehetőségét, mint azt gondolnánk. Kétségtelenül vannak előnyei, ám még mindig akadnak területek, ahol nem helyettesítheti az ember munkáját.

A jövőben, amikor egy beteg az egészségügyi problémája miatt elmegy egy rendelőbe, nem egy ember fogadja majd. Elmondhatja a tüneteit, amelyről dokumentáció készül, megszületik a diagnózis, és a recept is megíródik. A gyógyszertárban kiadják a gyógyszert, amit egy drón vagy vezető nélküli autó szállít ki a megadott címre. Hihetetlen igaz? Legalábbis ezt javasolja Allan Stewart, MD, a miami HCA Florida Mercy Hospital orvosi igazgatója és a szív-mellkasi sebészet vezetője. „A mesterséges intelligencia egyre jelentősebb szerepet fog játszani az egészségügyben, és a betegek tapasztalata a következő években nagyon megváltozik.” – mondta el a Medscape Medical News számára.

Az a kellemetlen adminisztráció...

Valójában a mesterséges intelligencia már itt van, és a legtöbb orvosi szakterület használja. A technológia által racionálisabb lehet az alapellátás, mert az jelentősen támogathatja az orvosok munkáját.  A kockázatok megelőzésében és a beavatkozások során, de akár az ellátási hiányosságok megszüntetésében is szerepe lehet a  közeljövőben. Sőt, távolról monitorozhatja a betegeket, vagy akár digitális egészségügyi támogatást is adhat, hogy a betegek nyomon kövessék életmódjukat vagy figyelemmel kísérjék egészségi állapotukat.

A mesterséges intelligencia lehetővé teszi az alapellátásban dolgozó orvosok számára, hogy csökkentsék a munkájukhoz kapcsolódó papírmunkát, és azt tegyék, amiért annyit tanultak – meghallgassák a betegeket, és értő módon segítsenek. Az American Medical Association felmérése szerint az orvosok például átlagosan tizenkét órát töltenek hetente engedélyezési kérelmek benyújtásával.

A mesterséges intelligencia asszisztens segítségével az alapellátásban dolgozó orvosok csökkenthetik a felkészülési idejüket, a rendeléseken kívüli papírmunkákhoz szükséges időt, és egyszerűsíthetik az információkat, beleértve a laboreredményeket, radiológiai jelentéseket és konzultációkhoz való hozzáférést.

Seattle-ben Ford Parsons, a seattle-i Providence Hospitals operatív elemzési osztályának vezetője egy generatív mesterséges intelligencia-projektet irányít, amely a közelmúltban fejlesztette ki a „Provaria” nevű eszközt a betegektől érkező üzenetek rangsorolására. Az eszköz biztosítja, hogy a sürgősebb igényű páciensek azonnali figyelmet kapjanak, ezzel támogatja a személyzet munkáját.

A legtöbb orvos első dolga, amikor bemegy a rendelőbe egy pácienssel, hogy bejelentkezik az asztali számítógépbe. Fotó: Getty Images
A legtöbb orvos első dolga, amikor bemegy a rendelőbe egy pácienssel, hogy bejelentkezik az asztali számítógépbe. Fotó: Getty Images

A rendszer erőforrásokat is biztosít a személyzetnek a válaszok elkészítéséhez. Ha a páciens például hátfájásra hivatkozik, a rendszer javasolhat beutalót egy fizikoterapeutához, sőt, a válasz tartalmazhat egy linket az adott osztályhoz. A kezdeti bevezetést követően már több mint négyezer alapellátási, háziorvosi és belgyógyászati ​​szolgáltató üzeneteit kezeli mesterségesintelligencia-alapú szolgáltatás, és eddig több mint ötszázezer üzenetet vizsgált és kategorizált.

Az orvos-beteg kommunikáció új útjai

"Ez egy újabb példa arra, amikor a mesterséges intelligencia növelheti az emberi kapcsolatokat az egészségügyben" - mondta Parsons.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legtöbb orvos első dolga, amikor bemegy a rendelőbe egy páciens, hogy bejelentkezik az asztali számítógépbe, és elkezd jegyzetelni – ami sokszor kellemetlen lehet a betegek számára. Más esetekben telefonon egyeztet, ami szintén bonyolulttá teszi az adatok rögzítését.

Létezik már olyan mesterségesintelligencia-alapú hangfelismerő eszköz is, amely mobiltelefonhoz csatlakoztatható. A hitelkártya méretű kellék lehetővé teszi a beszélgetések egyszerű rögzítését. Nemcsak megkönnyíti a jegyzetelést, hanem lehetővé teszi az orvos számára, hogy figyelmesen meghallgassa a páciens aggodalmait ahelyett, hogy folyamatosan jegyzetelne.

Tény: a mesterséges intelligencia nem empatikus

Az egyetlen dolog, amit a mesterséges intelligencia nem tud, az az együttérzés, legalábbis még nem. Annak a valamikori „víziónak”, amikor egy robot információkat gyűjt a páciens tüneteiről, és még diagnózist is kínál, azért akad néhány árnyoldala. Az emberi interakciót semmi sem helyettesítheti, különösen súlyos egészségügyi információk esetében. "Ha például áttétes rák jelei bizonyíthatók egy beteg dokumentációjában, a mesterséges intelligencia semmiképpen sem tudja együttérzéssel megosztani vele a hírt…" - mondta Stewart.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.