Elevenítsük fel, amit a vérnyomásról mindenkinek tudni érdemes! A szervezetben a vér szállítja el a tápanyagokat és az oxigént a sejtekhez, és a vér viszi el onnan az anyagcseretermékeket és az oxigénszegény vért, hogy megtisztulhasson és ismét oxigént vehessen fel. Azaz ha vérkeringésünk nem megfelelő, akkor ez bizony keményen érinti az egész szervezetet. Ha optimális a vérkeringés, akkor a szív nem kényszerül kimerítő munkára, és minden sejt megfelelő mennyiségű oxigént és tápanyagot kap, szerveink pedig tökéletesen képesek működni.
Bizonyos okok (például a helytelen táplálkozás, a kevés testmozgás, a dohányzás, a stressz stb.) hatására azonban az erek vesztenek rugalmasságunkból: az érfalak megvastagodhatnak, sőt a bennük képződő lerakódások miatt jelentősen össze is szűkülhetnek. Hogy a szív fenntartsa a sejtek igényeinek megfelelő vérellátást, kénytelen erősebben pumpálni, azaz megnő az igénybevétele. De nemcsak a szívet viseli meg ez a helyzet, hanem az ereket is, hiszen ahhoz, hogy egy szűkebb keresztmetszeten ugyanannyi folyadék, jelesül vér folyhasson át, nőnie kell az áramlás sebességének. Ezt pedig a nyomás növelésével lehet csak elérni. A nagyobb nyomás pedig kikezdi az érfalak egészségét , hiszen nem erre lettek "tervezve". Így válhat a magas vérnyomás vagy más néven hipertónia által sérülékennyé a szív- és érrendszer. Ennek kockázata pedig annál nagyobb, minél magasabb a vérnyomás.
Milyen problémákat okozhat a magas vérnyomás?
- A vérnyomás többek között szívrohamot és szívelégtelenséget okozhat.
- Előidézhet agyvérzést és a demencia bizonyos formáit.
- Károsíthatja a vesék működését .
- Úgynevezett perifériás artériás betegséget okozhat, ami hatással lehet a láb használatára.
- Ha a magas vérnyomás mellett más rendellenességek is fennállnak, például cukorbetegség vagy magas koleszterinszint, ez még inkább megnöveli az egészségi problémák kockázatát.
Az itt látható vérnyomásdiagramm minden felnőtt korosztály számára használható, hiszen a magas vérnyomás határértéke nem változik az életkorral. A vérnyomást két számmal jellemzik, például 140/90 Hgmm, azaz higanymilliméter.
A magasabb szám a szisztolés vérnyomás. (A legnagyobb nyomás, amikor a szív dobban és kipumpálja a vért a testbe). Az kisebb érték a diasztolés vérnyomást mutatja (ilyenkor alacsonyabb a nyomás, ha két dobbanása között a szív ellazult állapotban van.)
Hogyan értelmezzük a vérnyomásmérés eredményeit?
Alacsony vérnyomásról beszélünk, ha az értékek 90/60 Hgmm alatt vannak.
Akkor ideális a vérnyomás, ha az értékek 90/60 és 120/80 Hgmm közé esnek. Általában a 120/80-as értéket szokták megjelölni legjobbnak, de ez az érték nagyban függ az életmódtól. Például a jól edzett atléták értékei nyugalmi állapotban ennél alacsonyabbak, mert érrendszerük és szívük is felkészült, hogy megfeleljen a nagyobb terhelésnek. Ha nem is élhetünk úgy, mint a versenysportolók, arra mindenképpen ügyeljünk, hogy olyan életmódot folytassunk , amely lehetővé teszi, hogy vérnyomásunk az ideális intervallumban maradjon.
Ha a vérnyomásértékek 120/80 és 140/90 Hgmm közé esnek, akkor ugyan normális vérnyomásról beszélhetünk, de ez már egy kicsit magasabb érték, mint amilyennek lennie kellene, és meg kell próbálni csökkenteni. Ezt az életmódunk kisebb átalakításával - elsősorban több mozgással és egészséges ételek fogyasztásával - segíthetjük elő.
Ha a vérnyomás értéke már 140/90 Hgmm felett van, akkor magas vérnyomásról beszélünk, amely a fent említett veszélyek kockázatát hordozza. Ha a vérnyomás felső értéke 140 Hgmm felett van, akkor is magas, ha az alsó érték 90 Hgmm-nél alacsonyabb. Ugyanígy ha az alsó érték 90 Hgmm feletti, akkor is magas vérnyomásról beszélünk - függetlenül a felső értéktől.
Ne feledjük az alacsony vérnyomást sem, amely ugyan nem olyan veszélyes, mint a magas, de tompaságot, kábultságot, szédülést, olykor eszméletvesztést is okozhat. Ha a felső érték kevesebb 90 Hgmm-nél, vagy az alsó érték alacsonyabb 60 Hgmm-nél, akkor alacsony a vérnyomásunk akkor is, ha csak az egyik érték esik kívül az elfogadható határon.
Ha vérnyomásunk kilóg az elfogadható intervallumból, feltétlenül érdemes orvossal konzultálni, aki képes megállapítani az okokat és a lehetséges kezelést, illetve a követendő életmódra is tanácsot adhat.