Alzheimer-kór: nem kell majd gyógyszer?

A demencia és az Alzheimer-kór elleni küzdelemben az egyik alapvető feladat, hogy a betegek agyából eltávolítsák azokat a mérgező fehérjecsomókat, amelyek az agyszövet, s azon keresztül a gondolkodás és a memória pusztulását okozzák. A legtöbben ehhez gyógyszert használnának, ausztrál kutatók azonban arra gondoltak, hogy nem a kémia, hanem a fizika fog segíteni.

Rendkívül ígéretes az az új technika, amely ultrahangot használ az agyban összegyűlő mérgező fehérjecsomók, az úgynevezett amiloid plakkok eltávolítására. Abban közmegegyezés van az orvosok között, hogy ez a szennyeződés okozza a demenciát és az Alzheimer-kórt, ezért minden hatékony megoldás a felszámolására hatalmas eredménynek számít. Részben a betegség által a társadalomra és az érintett családokra nehezedő mentális nyomás, részben pedig az ápolás és gyógyítás rendkívüli anyagi terhei miatt. Az ultrahangos technológia fejlesztése olyan előrehaladott fázisba jutott, hogy jövőre megkezdődhet emberi kísérletek első szakasza. Az innovatív eljárás eddig már számos állatkísérletben bizonyult sikeresnek. A szakemberek szerint rendkívül izgalmas, hogy egy gyógyszerek nélküli módszer jelent meg potenciálisan a demencia elleni küzdelemre - írja a New Atlas magazin .

agy ultrahang
Nem túl sokára megelőző céllal is használható lehet az ultrahang a demencia ellen

Az ultrahangkezelést 2015-re fejlesztették ki a Queenslandi Egyetemen . A kezdeti kutatások során arra törekedtek, hogy az ultrahang használatával módot találjanak a vér-agy gát időleges megnyitásához. Azt akarták ugyanis elérni, hogy a nyitott kapun át a demencia elleni antitestek könnyebben elérjék a célpontjukat az agyban. Azonban az egerekkel folytatott korai kísérletek meglepő módon azt mutatták meg, hogy a célzott ultrahanghullámok a toxikus amiloid plakkokat az agyból terápiás gyógyszerek nélkül is képesek kitakarítani.

Aktiválják a mikroglia sejteket

"Az ultrahanghullámok rendkívül gyorsan ingadoznak, s ezzel aktiválják a mikroglia sejteket, amelyek megemésztik és eltávolítják az agyszinapszisokat elpusztító amiloid plakkokat. Az áttörés szót gyakran rosszul használják , de ebben az esetben azt gondolom, hogy ez tényleg alapvetően megváltoztatja a betegség kezelésének megértését, és nagyszerű jövőt jósolok ennek a megközelítésnek" - magyarázta Jürgen Götz, a projekt egyik kutatója 2015-ben.

Azóta a kutatók a technika további tesztelésére és finomítására törekedtek, és sikeresen bizonyították, hogy a kezelés kitakarítja a toxikus fehérjéket tisztítja, másrészt pedig (ahogy számos különböző rágcsáló modellben ez megtörtént) biztonságosan visszaállítja a memória funkciót, még a 80-90 éves emberi agy állapotát utánzó egérmodell esetében is.

Személyes készülékek előzik meg a bajt

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az emberi kísérletek megkezdését az ausztrál kormány nagy finanszírozási támogatása tette lehetővé, amely a kezelés fejlesztését is segíti. Az első szakasz az 1. fázisú biztonsági vizsgálat 2019-ben indul el, s az a feladata, hogy kialakítsa az Alzheimer-kórban szenvedő betegek kezelésének biztonsági profilját.

A torontói Krembil Agykutató Intézet tudósai szerint a kávénak több jótékony hatása van, minthogy az embert reggel felébreszti és energiával tölti fel, vagy segít a koncentrálásban. "A kávézás a jelek szerint valamilyen összefüggésben van azzal, hogy csökken az Alzheimer- és a Parkinson-kór kialakulásának kockázata. Részletek!

Ezt követheti az emberek kezelésére alkalmazott módszerek kipróbálása és finomítása, illetve a hatásosság és a veszélytelenség bizonyítása. Gyakorlatiasan közelítve a kezelés széleskörű bevezetésére még mintegy tíz évet kell várni abban az esetben, ha a klinikai bevezetéshez szükséges lépéssorozat zavartalanul és sikeresen folytatódhat az egész időszak alatt. Végül is, ha ez a technika hatékonynak bizonyul, hihetetlenül egyszerű módja lehet a demencia kezelésének. Jürgen Götz az ABC Newsnak adott interjújában kifejtette, hogy olyan jövőre számít, ahol apró, személyes ultrahangos eszközöket használhatnak majd az emberek majdhogynem megelőző módszerként. "A hosszú távú cél az, hogy megfizethető, hordozható készüléket hozzunk létre, amely segítheti az Alzheimer-betegek millióit hazánkban és világszerte" - mondja Götz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.