Átlépett egy vészjósló határt a földi hőmérséklet

A közelmúltban két napon is több mint 2 fokkal haladta meg a globális átlaghőmérséklet az iparosodás előtti szintet, a mérések kezdete óta először. A szakértő szerint ez egy fontos jelzés az emberiség számára.

A Európai Unió Kopernikusz Földmegfigyelési Programja szerint november 17-én 2,07, majd november 18-án 2,08 Celsius-fokkal volt magasabb a földi átlaghőmérséklet az iparosodás előtti átlagnál. A 2015-ben született párizsi éghajlatvédelmi egyezmény értelmében az emberiség arra törekszik, hogy az évszázad végére a globális átlaghőmérséklet emelkedése lehetőleg 1,5, de legfeljebb 2 fok alatt maradjon az 1850 és 1900 feljegyzett átlaghoz viszonyítva. De mit is jelent mindennek tükrében a két közelmúltbeli kiugró adat?

Ürge-Vorsatz Diána fizikus, klímakutató az InfoRádiónak nyilatkozva elmondta, a 2 fokos határ átlépése kétségtelenül rossz hír mind az emberiségre, mind általában az élővilágra nézve. Fontos azonban, hogy a párizsi klímaegyezmény egy hosszú távú törekvés, így egy-egy átmeneti periódus önmagában még nem meghatározó. Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) egy 20 éves csúszóátlag alapján méri a globális felmelegedés mértékét, azaz hogy egy két évtizeden keresztül tartó időszakban miként alakul az átlaghőmérséklet. Ennek alapján jelenleg 1,2-1,3 fok körüli hőmérséklet-emelkedést lehet kimutatni az iparosodás előtti szinthez képest.

A szakember szerint ez azt jelenti, hogy még nem tragikus a helyzet, de ez az 1,2-1,3 fok is „nagyon rossz”. Már ennek az emelkedésnek is olyan következményeit tapasztalhattuk meg, mint például az itthon és világszerte tapasztalt aszályok, amelyek miatt a hazai kukoricatermés háromnegyede és a búzatermés negyede elveszett. Idén több hőmérsékleti rekord is megdőlt, és 2023 várhatóan a legmelegebb év lesz, amelyet valaha feljegyeztek.

A Meteorológiai Világszervezet idei előrejelzése szerint 66 százalék esély mutatkozik arra, hogy 2027-ig átlépjük az 1,5 fokos globális felmelegedési küszöböt.

Borítókép: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra