Azok az ateroszklerózisban szenvedők, akik rendszeresen megmozgatják magukat, kevésbé valószínű, hogy meghalnak bármilyen ok következtében, mint akik nem edznek, habár az artériáik mentesek a betegségtől - derül ki a A Mayo Klinika Proceedings: Innovations, Quality and Outcomes című folyóiratában megjelent tanulmányból .
Az orvosok az érelmeszesedést (ateroszklerózis) a koszorúér-kalcium (CAC) teszt néven ismert vizsgálattal végzik, amely megméri az artériákban felhalmozódott plakk mennyiségét. A szkennelés CAC-értéke 0 és> 400 között van. Általánosságban elmondható, hogy minél magasabb valakinél a CAC pontszáma, annál valószínűbb, hogy szívbetegségben szenved, szívrohamot vagy stroke-ot kap. A New York-i Mount Sinai egészségügyi központ új tanulmánya megállapította, hogy a rendszeresen tréningező emberek szignifikánsan alacsonyabb kockázatot mutatnak, mint amire általában a CAC-pontszámból következtetni lehetne.
Több futás, kevesebb szívprobléma
A kutatók 2318 felnőtt egészségügyi adatait elemezték , akiknek az életkora 65 és 84 év között volt, s akiken 1998 és 2016 között CAC vizsgálatot végeztek. A teszt előtt az önkéntesek kitöltöttek egy kérdőívet is, amelyben szerepelt egy sor arról is, hogy értékeljék az általuk végzett testedzés mennyiségét egy tízfokozatú skálán. A 0 és 2 közötti pontszámot alacsony aktivitásnak tekintették, a 3 és 7 közöttit mérsékeltnek, míg a 8-tól 10-ig terjedőt magas mértékű testmozgásnak. Amikor a kutatók a résztvevők halálozási arányát vizsgálták egy 10 éves időszak alatt, úgy találták, hogy azoknál, akik kevesebb fizikai aktivitásról számoltak be, a halálozási arány magasabb volt (évi 2,9 százalék) azokénál, akik fizikailag aktívabbak voltak (évi 1,7 százalék).
A legszembetűnőbb azonban az volt, hogy azok, akiknél szignifikáns volt az ateroszklerózis (azaz a CAC pontszámuk magasabb volt 400-nál), de akik eközben magas fizikai aktivitást jelentettek, a halálozási arány hasonló volt azokéhoz, akiknél az ateroszklerózis alig, vagy egyáltalán nem jelent meg (a CAC pontszámuk mindössze 0 és 99 esett), de azt is kijelentették, hogy nem gyakran végeznek testmozgást. Ez a tanulmány még érdekesebbé válik, ha összevetjük azzal a kutatással , amely ugyanebben az orgánumban jelent meg tavaly. Abból ugyanis kiderült, hogy szignifikánsan magasabb az érelmeszesedéssel élők aránya (a CAC pontszám 100-nál magasabb) a hosszútávú, maratoni és ultratávokat futók körében, mint akik rövidebb távokat teljesítenek vagy átlagos mennyiségűt mozognak.
"Több közelmúltban publikált tanulmány szerint is a szélsőséges testmozgás hajlamosabbá tehet egyeseket a szívkoszorúér-elmeszesedésre a koszorúér-kalcium (CAC) felhalmozódásával együtt" - jelentette ki Alan Rozanski, az új tanulmány szerzője, a Mount Sinai Icahn Orvostudományi Iskolájának professzora az egészségről és orvoslásról is rendszeresen író Bicycling című kerékpáros magazinnak. A kutató szerint azonban úgy tűnik, hogy a fizikailag aktív állapot csökkenti az egyértelmű szívbetegség kialakulásának kockázatát a szívkoszorúér-kalcium felhalmozódásának bármilyen szintjén.
Gát az érelmeszesedés hatásainak
Noha további kutatásokra van szükség e jelenség teljes megértéséhez, az adatok arra utalnak, hogy a testmozgás védőhatású lehet, még ateroszklerózis esetén is, a plakk természetének megváltoztatásával - vélekedik Rozanski. Úgy gondolja, hogy a testgyakorlás az érelmeszesedés ellen azzal véd, hogy elősegíti a koszorúér plakkok lipid térfogatának csökkentését, valamint más olyan változásokat, amelyek hozzájárulnak a plakk stabilizálódását, és kevésbé teszik lehetővé azok széttörését.
Ez azt jelenti, hogy az állóképességi sportokat űző emberek artériáiban kialakult plakkok másfélék lehetnek, mint az átlagos. Elképzelhető, hogy ezek a kalciumban gazdag lerakódások stabilabbak, így kevésbé valószínű, hogy olyan súlyos problémákat okoznának, mint a szívroham. "Végül is a CAC-pontozás csak egy újabb részlet a szív-és érrendszer egészségéről összeálló nagyobb képhez. Ám Ha CAC-t észlelnek, ez szubklinikai szívproblémára (más néven felismerhető tünetekkel nem járó betegségre) utal, ami olyan kockázati tényező, amely például a magas koleszterinszint vagy a magas vérnyomás agresszív kezelését igényelheti" - fogalmazott Rozanski. A professzor úgy véli, hogy a testedzést semmiképpen sem szabad abbahagyni. Arról viszont, hogy az extrém módon sokat tréningezőknél szükséges-e a testgyakorlás mérséklése, minden esetben a kezelőorvos adhat tanácsot.