A fenti idézet Rékassy Balázs egészségügyi közgazdásztól való, akivel a magán- és állami egészségügy jelenlegi helyzetéről a medicalonline.hu készített interjút.
Rékassy az interjúban elmondta, hogy jelenleg hivatalosan semmiféle információnk nincs a magánegészségügyről , éppen ezért végeztek a közelmúltban egy felmérést a szektor helyzetéről. Arra a kérdésre, hogy mi lehet az oka, hogy az államnak nem fontos pontosan számba vennie az egészségügyi magánpiacot, a szakértő azt felelte, hogy szerinte egyrészt nincs rá kapacitásuk, másrészt pedig úgy véli, hogy a politikailag befolyásos emberek mára rájöttek: erősebb gazdasági érdekük fűződik a magánszektor fejlődéséhez, mint a közfinanszírozott rendszer rendbetételéhez.
Rékassy szerint az egészségügyben a magán- és állami szektor kettéválása a leszakadó szegényeknek óriási hátrányt jelent, és a magánszolgáltatásokat megfizetni képesek is csak látszólag járnak jobban. A magánrendelők ugyanis éppúgy minőségbiztosítás híján dolgoznak, mint az állami szektor, és itt talán még az a kicsi kontroll sem működik, mint a közfinanszírozott rendelőkben és kórházakban, ahol legalább elég pontosan dokumentálják az eseteket. Ezzel a helyzettel véleménye szerint mindenki rosszul jár.
A közgazdász elmondta, hogy a nemrég végzett felmérésben arra is rákérdeztek, hogy az orvosok egy adott pozícióban mekkora havi nettó jövedelmet tartanának elegendőnek. Az eredmények szerint a vágyak meglepően földközeliek, az átlag 1,1-1,2 millió forintot nevezett meg. Az alternatív gyógyászok, az ortopédusok állnak az élen 1,7 millióval, őket az onkológusok követik 1,5 millióval, a pulmonológusok pedig a sereghajtók 600 ezer forinttal. Mint mondta, érdemes felfigyelni a háziorvosokra, akik 850 ezer forint havi nettó jövedelmet tartanának kielégítőnek, ennyit azonban véleménye szerint valóban képtelenség kigazdálkodni a jelenlegi finanszírozásukból.
A teljes interjút itt olvashatja el.