Magyarország legnépszerűbb uszodáit és fürdőit – mint például a hévízi, a harkányi, a hajdúszoboszlói vagy a gyulai fürdőt – is utolérheti az energia-veszélyhelyzet, és könnyen lakat kerülhet az ajtajukra – jelentette ki Kántás Zoltán, a Magyar Fürdőszövetség elnöke a Telex tudósításában.
A szakember azt mondta, hogy a drágulás összesen 350-500 millió forint pluszkiadást jelent. A fürdők megrogyása ráadásul a turisztikai szektor egészére kihathat. Még augusztus elején felmérték a tagok helyzetét, és úgy tűnik, hogy az energiaköltség már 2022-re is a korábbi 8-15-ről 40 százalékra nőtt a fürdők életében, emiatt a fürdők egyharmada, de talán a fele is bezárhat.
Kun Miklós, a Gyulai Várfürdő igazgatója elmondta a Spabook szakportálnak, hogy korábban 60 forintért vették a gázt, ez még kigazdálkodható volt, de most 1000 forint fölött van a gáz köbméterének ára a piacon.
A versenyuszodát télen mindenképpen bezárják, mert miközben egy évben 280-300 ezer köbméter gázt használ el a cég, ezt szinte kizárólag az 50 méteres versenyuszoda fűtésére fordítják, amit a fürdő nem tudna kifizetni.
Az árrobbanás mellett jelentős vendégforgalom-visszaeséssel is számolni kell, ami újabb csapást jelent a vendéglátásnak, mondta Kántás Zoltán. Szerinte a keleti szomszédaink sokat jártak a magyarországi fürdőkbe, velük együtt az utóbbi hónapokban 20-50 százalékos volt a látogatószám-csökkenés a várthoz képest.
A Telex információi szerint a szövetség mindenesetre lobbizni kezdett a kormánynál, a Magyar Turisztikai Ügynökséggel is zajlik az egyeztetés. Az ágazat azt szeretné elérni, hogy a nemzetgazdaságilag fontos fürdők olyan áron kapjanak energiát, mint a lakossági piaci ár.