COVID-19: ezért jutnak intenzívre egyes egészséges emberek

A COVID-19 egyik megoldatlan rejtélye, hogy a hasonló korú és egészségi állapotú emberek közül az egyik miért vészeli át könnyedén a fertőzést, míg más akár intenzív terápiára is szorulhat.

Nemcsak arra vár választ a világ, hogy a COVID-19 okozta megbetegedés súlyosságát pontosan milyen tényezők befolyásolják, hanem többek között arra is, hogy egyesekben miért hagy maradandóbb fizikai nyomokat a betegség. Például miért lesz súlyosabb a tüdőkárosodás, vagy több, szervi rendellenesség hónapokkal azután, hogy a fertőzés már eltűnt a szervezetből.

antitest covid
Az Y-alakú antitestek azonosítják a kórokozót, hogy azimmunrendszerelpusztíthassa. Fotó: Getty Images

Az orvosok úgy gondolják, hogy e jelenségek mögött többnyire a koronavírus miatt túlpörgő immunválasz áll, amely úgynevezett hipergyulladást okoz. Nemrégiben azonban a tudósok felfedeztek még egy lehetőséget, amibe már a genetika is beleszól. A súlyos koronavírus-fertőzéssel kórházba kerülők egy részének szervezetében rengeteg a koronavírus elleni antitest, ugyanakkor saját testük szövetei és molekulái ellen is sokféle antitestet hordoznak.

Így működnek az antitestek

Az antitestek , más néven immunglobulinok olyan speciális Y alakú fehérjék, amelyeket kizárólag az immunrendszer B-sejtjeiből származó plazmasejtek termelnek. Az Y két csúcsa - az úgynevezett paratóp - különbözik egymástól, de minden egyes antitestnél egyedi. Ezek a paratópok teszik lehetővé a specifikus antigének (az immunválaszt kiváltó anyagok) felimerését. Ezután az antitestek megtapadnak rajtuk, majd eltávolítják ezeket az antigéneket és minden mást, ami hozzájuk kapcsolódik.

Mindegyik antitest másképpen dolgozik, de alapvetően három módszerrel semmisítik meg a behatolókat. Először is a semlegesítő antitestek specifikusan kötődnek ahhoz az antigénhez, amelyre a kórokozóknak a gazdasejtek megfertőzéséhez van szükségük. Ezzel megakadályozzák, hogy a támadók bejussanak a sejtekbe. Másodszor, az úgynevezett opszonizáció során az antitestek azért kapcsolódnak a kórokozóhoz, hogy megjelöljék azokat. Ez segít (a káros, idegen anyagokat felfaló) a fagocita sejteknek, például a makrofágoknak azonosítani és megsemmisíteni a kórokozókat. Az antitestek azért is kórokozókhoz tapadhatnak, hogy lehetővé tegyék egy vérben keringő specifikus fehérjének az antitestekhez kötődését. Ez az úgynevezett komplement aktivál egy későbbi választ: például elindítja további immunsejtek toborzását (gyulladás), a kórokozó sejt feltörését és elpusztítását a sejtmembrán károsításával (sejtlízis).

Önpusztító állapot

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nem minden antitest védekezik a külső behatalók ellen. Egyesek az ember saját, egészséges fehérjéi, szövetei és szervei ellen fordulhatnak, és elpusztíthatják azokat. Ezek az autoantitestek. Ha túl nagy számban keringenek a szervezetben, kiválthatják az autoimmunitást , ami egy önpusztító állapot.

Jean-Laurent Casanova, a New York-i Rockefeller Egyetem immunológusa és csapata 2020 őszén COVID-19-es betegek több mint 10 százalékának szervezetében olyan autoantitesteket fedezett fel , amelyek az I. típusú interferon (IFN) - az adaptív immunrendszer aktiválásában kulcsfontosságú citokin - ellen dolgoznak. Ezek az autoantitestek azonban hiányoztak az enyhe vagy tünetmentes fertőzésen átesetteknél - írja az autoantitestek szerepéről szóló cikkében a Microbial Instincts című szaklap.

Vizsgálataikból kiderült, hogy az autoantitesteket tartalmazó plazma megakadályozta, hogy az IFN-fehérjék blokkolják a SARS-CoV-2 -fertőzést. Ezzel szemben az autoantitestek nélküli plazma nem zavarta az immunválaszt, és így a sejtek nem fertőződtek meg. Azt is megállapították, hogy a semlegesítő autoantitesteket hordozó betegek plazmájában a fertőzés során alacsony vagy kimutathatatlan volt az IFN-szint.

Az I-es típusú IFN-ek lebomolhattak, illetve a keringő autoantitestekhez kötődhettek - vélekedtek a kutatók. Azaz az autoantitestek vagy elpusztítják, vagy gátolják az IFN-eket. Az adaptív immunrendszert aktiváló IFN-ek nélkül pedig az immunválasz károsodik, a vírus szabadon megfertőzheti a sejteket és szaporodhat a testben. Mivel a szervezet nem képes legyűrni a fertőzést, a veleszületett immunválasz aktív marad, lehetővé téve a gyulladás állandósulását és a hipergyulladás kialakulását.

Nem kiváltó ok

Casanova és csapata több tényező alapján gyanította, hogy a súlyos megbetegedést ezeknek az autoantitesteknek a megjelenése okozza. Erre legalább ötféle vizsgálati bizonyítékot találtak. Többek között autoantitesteket mutattak ki a pandémia előtt levett vérmintákban. Továbbá kiderült, hogy egyes autoimmun betegeknek a fertőzés előtt már voltak semlegesítő autoantitestjeik az IFN-ek ellen, ám később életveszélyes állapotba kerültek. De olyanokat is kiszűrtek, akik az I. típusú IFN-hez kapcsolódó immunitásban fontos szerepet játszó gének hibájával születettek és később életveszélyesen megbetegedtek. Ezek alapján megállapították, hogy az I-es típusú IFN-ek elleni autoantitestek ártalmatlanok, amíg nem találkoznak a SARS-CoV-2-vel.

Figyelemre méltó, hogy azok, akiknek ilyen autoantitestjeik vannak, általában nem mutatnak semmilyen jelet vagy klinikai tünetet, amíg meg nem fertőződnek a SARS-CoV-2 vírussal. (Kivéve persze azokat, akiknél bizonyos autoimmun betegségeket vagy genetikai rendellenességeket diagnosztizáltak.) Úgy tűnik, hogy az új koronavírus az egyetlen ágens, amely arra készteti ezeket az autoantitesteket, hogy kárt okozzanak a gazdatestben. Mivel ezek a fehérjék csendben vannak jelen a szervezetükben, kezd érthetővé válni, hogy néhány egészségesnek tűnő ember miért szorul intenzív ellátásra, amikor elkapja a SARS-CoV-2 vírust.

Ezért vannak nagyobb veszélyben az idősek

Egy második Casanova irányította kutatásban egy nemzetközi tudóscsoport 38 országból közel 3600 olyan beteget vizsgált meg, akik COVID-19 okozta megbetegedés miatt intenzív osztályra kerültek. E páciensek 13,6 százaléka hordozott autoantitesteket. Ez az arány széles skálán mozgott: a 40 év alattiak esetében 9,6 százalék, a 80 év felettiek esetében pedig 21 százalék volt. A betegségben elhunytak 18 százalékánál is jelen voltak az autoantitestek - számolt be róla a Scientific American .

A testünkbe jutó, majd ott elszaporodva betegséget okozó mikroorganizmusokat összefoglalóan patogéneknek nevezzük. Ezek között találunk baktériumokat és vírusokat is, amelyek az egyszerű náthától a rosszindulatú daganatokig számos kórkép kialakulását előidézhetik. Szervezetünk természetesen képes felvenni a harcot a betolakodókkal: ebben az immunrendszernek jut a főszerep.

E kapcsolat további vizsgálatához a kutatók autoantitestekre "vadásztak" közel 35 ezer egészséges embertől még a világjárvány előtt vett vérminták gyűjteményében. Azt találták, hogy a 18 és 69 év közöttiek 0,18 százalékának volt meglévő autoantitestje az 1-es típusú interferon ellen, és ez az arány az életkorral nőtt. A 70-79 évesek mintegy 1,1 százalékában, a 80 év felettiek 3,4 százalékában voltak jelen autoantitestek.

"Az életkor előrehaladtával gyorsan növekszik az előfordulási gyakoriság. Ez nagyrészt megmagyarázza a súlyos megbetegedés magas kockázatát az idősek körében" - mondta Casanova. Szerinte ezeknek az eredményeknek egyértelmű klinikai következményei vannak, ezért azt javasolta, hogy a kórházakban ellenőrizzék a betegeket ilyen autoantitesteket, valamint az 1-es típusú interferonok blokkolásában szerepet játszó mutációkat keresve. Ezzel azonosítani lehetne azokat, akik nagyobb valószínűséggel lesznek súlyos betegek, és abban is segítene, hogy megfelelően kezeljék őket - tette hozzá a kutató.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.